Nowelizacja prawa o ruchu drogowym, przyjęta przez Sejm 14 kwietnia 2023 roku, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów korzystających z usług taksówek dostępnych przez aplikacje mobilne poprzez bardziej dokładną weryfikację kierowców. Wprowadzone zmiany obejmują również skrócenie okresu przechowywania punktów karnych z dwóch lat na jeden rok.
Za nowelizacją zagłosowało 427 posłów, 18 wstrzymało się od głosu, a 3 było przeciwnych.
Głównym celem noweli jest podniesienie bezpieczeństwa pasażerów korzystających z tzw. taksówek dostępnych przez aplikacje mobilne poprzez lepszą weryfikację tożsamości kierowców. Przedsiębiorcy, którzy pośredniczą w usługach przewozowych, będą zobowiązani do przeprowadzania weryfikacji kierowców przed rozpoczęciem współpracy i zlecenia pierwszego przewozu. Weryfikacja ta będzie obejmować osobiste stawiennictwo kierowców oraz sprawdzenie ich tożsamości (w tym utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności. Dodatkowo, w przypadku kierowców posiadających polskie dokumenty, konieczne będzie sprawdzenie autentyczności tych dokumentów.
Nowe przepisy przewidują również zaostrzenie kar za naruszenie obowiązków określonych w ustawie zarówno dla przedsiębiorców pośredniczących w usługach przewozowych, jak i dla samych kierowców.
Kolejna zmiana dotyczy obowiązku weryfikacji kierowców, których przewozy zostały zlecone przed wejściem w życie nowej ustawy. Przedsiębiorcy będą mieli trzy miesiące od daty wejścia w życie ustawy na przeprowadzenie takiej weryfikacji.
Przepisy nakładają również na przedsiębiorców pośredniczących w przewozach obowiązek weryfikacji kierowców podczas świadczenia usługi przewozu, co powinno odbywać się elektronicznie za pośrednictwem środków komunikacji na odległość. Weryfikacja ta ma zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na 100 przewozów. Ma ona potwierdzić, czy kierowca faktycznie jest osobą, którą zlecono przewóz.
Nowe przepisy przywracają również poprzednią sytuację prawną sprzed 2022 roku. Informacje o otrzymanych punktach karanych, zgromadzonych w centralnej ewidencji, będą usuwane po upływie roku, a nie dwóch lat. I to nie od dnia zapłaty mandatu, a od dnia jego wystawienia. Sytuacja wróci zatem do reżimu obowiązującego sprzed ostatniej nowelizacji. Ponadto, kierowcy będą mieli możliwość udziału w odpłatnym szkoleniu raz na pół roku, co pozwoli na redukcję 6 punktów karnych.
Nowe przepisy dotyczące weryfikacji kierowców korzystających z aplikacji mobilnych spotkały się z poparciem Komisji Infrastruktury. Wprowadzono jednak pewne ograniczenia, które uniemożliwiają skorzystanie z udogodnień dla nowych kierowców w okresie roku od otrzymania prawa jazdy po raz pierwszy. Kursy doszkalające będą organizowane przez dyrektorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na podstawie późniejszych wytycznych. Po zakończonym kursie, uczestnicy otrzymają odpowiednie zaświadczenia, które będą przekazywane komendantowi wojewódzkiemu policji.
Kolejną istotną zmianą jest przywrócenie mechanizmu automatycznego zwrotu zatrzymanych praw jazdy po okresie, na który zostały zatrzymane. Nie będzie już konieczności składania wniosku w tym celu.
Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie zostanie poddana kolejnym procedurom. Jeśli zostanie zaakceptowana przez Senat, stanie się obowiązującym prawem. Nowe przepisy mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w transporcie drogowym, szczególnie w przypadku korzystania z usług taksówek dostępnych przez aplikacje mobilne. Lepsza weryfikacja kierowców oraz surowsze kary za naruszenie przepisów mają przyczynić się do zwiększenia zaufania pasażerów i poprawy jakości świadczonych usług.
- Dlaczego ZUS oszukuje kobiety w ciąży i złośliwie nie wypłaca im świadczeń? Prawo.pl potwierdza częściowo śledztwo dziennikarskie CzasFinansów!Na portalu prawo.pl w dniu 25 września 2023 ukazał się artykuł o tytule: Resort ukrywa liczbę kobiet, którym ZUS wstrzymał …
- Zmiany w mBank. Cezary Stypułkowski odejdzie z końcem 2025?Cezary Stypułkowski opuści fotel prezesa mBanku – wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę. Podczas obrad w dniu 21 września 2023 …
Zmiany w mBank. Cezary Stypułkowski odejdzie z końcem 2025? Read More »
- Borys Budka napadnięty. Doszło do szarpaniny.Borys Budka z Platformy Obywatelskiej został napadnięty w Galerii Katowickiej. Napastnik siłą wytrącił mu telefon z ręki. Sprawą juz zajmuje …
- Terminowość i ilość wypłat L4 przez ZUS w latach 2017 do 2022. Dane z informacji publicznej podane przez ZakładDominik Wojtasiak oraz Eryk Cegiełka, czyli Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego oraz jego zastępca, odmówili dziennikarzom CzasFinansów udzielenia odpowiedzi na wniosek o …
- Siewcy hejtu. Rzecznik ZUS wygaduje głupoty. Tym razem w imieniu organu szkaluje za referendum Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Znowu.Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa rozpoczął referendum strajkowe. Decyzja zapadła po tym jak Gabinet Prezesa oraz Departament Legislacyjno-Prawny w central ZUS …