czwartek 18 lipca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Sejm przyjął nowelizację prawa o ruchu drogowym – punkty karne będą się kasować rok od mandatu, a nie zapłaty.

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym, przyjęta przez Sejm 14 kwietnia 2023 roku, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów korzystających z usług taksówek dostępnych przez aplikacje mobilne poprzez bardziej dokładną weryfikację kierowców. Wprowadzone zmiany obejmują również skrócenie okresu przechowywania punktów karnych z dwóch lat na jeden rok.

Za nowelizacją zagłosowało 427 posłów, 18 wstrzymało się od głosu, a 3 było przeciwnych.

Głównym celem noweli jest podniesienie bezpieczeństwa pasażerów korzystających z tzw. taksówek dostępnych przez aplikacje mobilne poprzez lepszą weryfikację tożsamości kierowców. Przedsiębiorcy, którzy pośredniczą w usługach przewozowych, będą zobowiązani do przeprowadzania weryfikacji kierowców przed rozpoczęciem współpracy i zlecenia pierwszego przewozu. Weryfikacja ta będzie obejmować osobiste stawiennictwo kierowców oraz sprawdzenie ich tożsamości (w tym utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności. Dodatkowo, w przypadku kierowców posiadających polskie dokumenty, konieczne będzie sprawdzenie autentyczności tych dokumentów.

Nowe przepisy przewidują również zaostrzenie kar za naruszenie obowiązków określonych w ustawie zarówno dla przedsiębiorców pośredniczących w usługach przewozowych, jak i dla samych kierowców.

Kolejna zmiana dotyczy obowiązku weryfikacji kierowców, których przewozy zostały zlecone przed wejściem w życie nowej ustawy. Przedsiębiorcy będą mieli trzy miesiące od daty wejścia w życie ustawy na przeprowadzenie takiej weryfikacji.

Przepisy nakładają również na przedsiębiorców pośredniczących w przewozach obowiązek weryfikacji kierowców podczas świadczenia usługi przewozu, co powinno odbywać się elektronicznie za pośrednictwem środków komunikacji na odległość. Weryfikacja ta ma zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na 100 przewozów. Ma ona potwierdzić, czy kierowca faktycznie jest osobą, którą zlecono przewóz.

Nowe przepisy przywracają również poprzednią sytuację prawną sprzed 2022 roku. Informacje o otrzymanych punktach karanych, zgromadzonych w centralnej ewidencji, będą usuwane po upływie roku, a nie dwóch lat. I to nie od dnia zapłaty mandatu, a od dnia jego wystawienia. Sytuacja wróci zatem do reżimu obowiązującego sprzed ostatniej nowelizacji. Ponadto, kierowcy będą mieli możliwość udziału w odpłatnym szkoleniu raz na pół roku, co pozwoli na redukcję 6 punktów karnych.

Nowe przepisy dotyczące weryfikacji kierowców korzystających z aplikacji mobilnych spotkały się z poparciem Komisji Infrastruktury. Wprowadzono jednak pewne ograniczenia, które uniemożliwiają skorzystanie z udogodnień dla nowych kierowców w okresie roku od otrzymania prawa jazdy po raz pierwszy. Kursy doszkalające będą organizowane przez dyrektorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na podstawie późniejszych wytycznych. Po zakończonym kursie, uczestnicy otrzymają odpowiednie zaświadczenia, które będą przekazywane komendantowi wojewódzkiemu policji.

Kolejną istotną zmianą jest przywrócenie mechanizmu automatycznego zwrotu zatrzymanych praw jazdy po okresie, na który zostały zatrzymane. Nie będzie już konieczności składania wniosku w tym celu.

Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie zostanie poddana kolejnym procedurom. Jeśli zostanie zaakceptowana przez Senat, stanie się obowiązującym prawem. Nowe przepisy mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w transporcie drogowym, szczególnie w przypadku korzystania z usług taksówek dostępnych przez aplikacje mobilne. Lepsza weryfikacja kierowców oraz surowsze kary za naruszenie przepisów mają przyczynić się do zwiększenia zaufania pasażerów i poprawy jakości świadczonych usług.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Poprzednie
Następne

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły