piątek 24 marca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Pożyczkodawcy Rządu PiS z Chin uznają, że działania Rosji na Ukrainie to nie inwazja. Morawiecki negocjuje z nimi kolejne miliardy pożyczki

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Nie jest tajemnicą, że Rząd PiS i Premier Mateusz Morawiecki, aby miec pieniądze na programy socjalne zadłuża się w Chinach. Stosowane sa przeróżne machinacje finansowe, aby pozyskiwać z Chin pieniądze na spełnianie obietnic Prawa i Sprawiedliwości.

Chiny 24 lutego 2022 roku oceniły, że wojna Rosji z Ukrainą to nie jest inwazja. Sprzeciwiła się nazywaniu rosyjskich działań na Ukrainie “inwazją” i oskarżyła USA o podsycanie napięć. Chińskie państwowe media informują o “specjalnej operacji” na Ukrainie, a także przekazują obywatelom narrację Putina.

Chiny w przeciwieństwie do USA nie będą dostarczały broni drugiej stronie sporu – powiedziała rzeczniczka Hua na briefingu prasowym w Pekinie. Rzeczniczka wezwała do powściągliwości i wyraziła nadzieję, że „uzasadnione obawy o bezpieczeństwo” wszystkich stron zostaną uszanowane. Wcześniej chińska dyplomacja wielokrotnie oceniała, że Rosja ma “uzasadnione obawy” związane z NATO.

Pożyczkodawca Rządu Prawa i Sprawiedliwości nie uznaje zatem działań militarnych Rosji na Ukrainie za inwazję, ani wojnę. Premier Mateusz Morawiecki zamierza w wyemitować w Chinach kolejne kilkuletnie obligacje i pozyskać w ten sposób przynajmniej 2 miliardy złotych w 2022 roku. Jednocześnie należy pamiętać, że pomimo głośnych krzyków Mateusza Morawieckiego o bandyckich działaniach agresora Putina nadal od tego bandyty i agresora kupuje węgiel. Na dzisiaj nic nie wskazuje na to, aby PiS zrezygnował z handlu z Putinem.

Jeszcze w października 2021 roku Ministerstwo Finansów informowało, że zamierza wyemitować kolejne obligacja denominowane w juanie. Wówczas eksperci i media komentowali, że jest to związane z zamrożeniem przez Unię Europejską funduszy dla Polski.

Ministerstwo Finansów zamierza wyemitować obligacje juanowe o wartości do 3 mld CNY, czyli niespełna 2 mld zł. Jak podaje portal bankier.pl w roku 2022 r. potrzeby pożyczkowe brutto budżetu państwa wyniosą ok. 220 mld zł, a obecne zadłużenie Skarbu Państwa z tytułu obligacji denominowanych w walutach obcych wynosi ok. 180 mld zł (wobec 240 mld zł na koniec 2016 r.). Łącznie Skarb Państwa jest zadłużony na ok. 1,14 bln zł.

Portal zauważa również, że Polska była pierwszym w Europie i drugim na świecie krajem, który zdecydował się na sprzedaż “pand” (bo tak nazywa się papiery sprzedawane przez podmiot zagraniczny za Murem i denominowane w juanie). W 2016 r. Ministerstwo Finansów również sprzedało chińskim inwestorom instytucjonalnym trzyletnie papiery o wartości nominalnej 3 mld juanów. Potem zresztą przeswapowała juany na euro, dzięki czemu ostateczna rentowność była ujemna. Trudno nazwać to kiepskim interesem. Zresztą już kilka lat temu premier Morawiecki zapowiadał, że to nie ostatnia tego typu transakcja.

Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
3

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązanie artykuły

Putin napada na Ukrainę. Niemcy wstrzymują Nord Stream 2. Morawiecki dalej kupuje węgiel z Rosji.

Tak działają włoskie mafie – Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś o sprawie Romana Giertycha

Na Orlenie od 25 luty 2023 nie zatankujesz już rosyjskiej Ropy. Właśnie odcięli Polsce dostawy.

PiS może pozorować przed Komisją Europejską działania wypełniające jej nakazy dotyczące Izby Dyscyplinarnej

Anglia nakłada na Rosję pierwsze sankcje. Rząd Morawieckiego nadal kupuje węgiel od Putina.

PiS i Morawiecki wymyślili jak legalnie okraść podatnika z nadpłat na podatkach?

Nie będzie podwyżek emerytur obiecanych w kampanii wyborczej przez PiS. A przynajmniej nie będzie takich, jakie obiecali.

Wybory 2020: Trzaskowski uniewinniony prawomocnie. Morawiecki pozostaje jedynym któremu Sąd nakazał sprostować nieprawdziwe wypowiedzi

Prezydent RP: piłkarze reprezentacji Rosji to bandyci z którymi się nie gra. Jednocześnie Rząd PiS od tych bandytów nadal kupuje węgiel

Poprzednie
Następne

21.3K odsłon

Na Orlenie od 25 luty 2023 nie zatankujesz już rosyjskiej Ropy. Właśnie odcięli Polsce dostawy.

Jak się okazało Rząd PiS przez ostatni rok nie zerwał kontraktów z Rosją na zakup ropy – jedynie zmniejszył jej udział do aktualnych od stycznia 2023 roku 10%. W 2022 roku mogło to być nawet 90%. Polacy tankując w 2023 roku na Orlenie przez ostatni rok przekazywali Rosji przynajmniej 10% swojego rachunku na paliwo, a w 2022 nawet do 90% ich rachunku za tankowanie mogło wspierać rosyjski przemysł zbrojny wykorzystywany w zbrodniczej wojnie w Ukrainie.

15 lutego 2023 Anna Moskwa ogłosiła Polakom:

W Polsce nie ma już żadnego gazu z Rosji, zatrzymany został również import węgla – podkreśliła w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, ok. 10 proc. ropy importowane jest z Rosji, ale Orlen jest gotowy, żeby zredukować go do zera.

Potwierdziła tym samym stanowisko samego Orlenu z 1 luty 2023

“Już 90 procent ropy naftowej przerabianej przez Grupę Orlen pochodzi z innych krajów niż Rosja. To efekt intensywnych działań na rzecz dywersyfikacji dostaw prowadzonych po 2015 roku” – przekazał PKN Orlen 1 lutego 2023 roku

“Dlatego przez ostatnie lata intensywnie budowaliśmy globalne relacje, które pozwoliły otworzyć nowe kierunki importu ropy do naszych zakładów w Polsce, na Litwie i w Czechach. W ten sposób zerwaliśmy z historycznym uzależnieniem od rosyjskiego surowca, który jeszcze w 2015 r. stanowił prawie 100 proc. ropy trafiającej do rafinerii Grupy Orlen. Obecnie jest to zaledwie 10 proc.” – powiedział Obajtek, cytowany w informacji prasowej.

Klienci Orlenu, którzy tankowali na tych stacjach, przez ostatni rok, w części sponsorowali rosyjkie rakiety spadające w Ukrainie. Według zapewnień Orlenu i rządu PiS w 2023 tylko 10% sprzedawanej Polakom ropy na stacjach Orlenu pochodził z Rosji. To oznacza, że nawet 10% rachunku za tankowanie Polacy nieświadomie przekazywali Rosjanom, którzy mogli za te pieniądze rakietami zabijać Ukraińskie dzieci.

Rząd PiS wbrew zapowiedziom i gestom w kierunku narodu Ukraińskiego nie zdecydował się za zerwanie kontraktu z Rosją na zakup ropy. Jak tłumaczyła to wielokrotnie na konferencjach prasowych minister Anna Moskwa Polska tylko ograniczała procentowy udział rosyjskiej ropy w ofercie dla Polaków na stacjach Orlenu. Jak wyjaśniała zerwanie kontraktu mogłoby Polskę narazić na odszkodowania na rzecz rosyjskiego dostawcy ropy.

Rachunek ekonomiczny w arkuszu kalkulacyjnym sprawił, że Rządowi PiS bardziej opłacało się dalej płacić Rosji za ropę niż płacić karuy za zerwanie kontraktu. Jednocześnie Rządowi PiS opłaca się płacić miliardowe kary Unii Europejskiej za łamania praworządności w Rzeczpospolitej. Według licznika na Wyborcza.pl na dzień 25 luty 2023 kary wynoszą łącznie 3,3 miliarda złotych.

Polacy już nie będą współfinansować rakiet bombardujących Ukrainę

25 lutego 2023 Orlen ogłosił, że problem się sam rozwiązał po roku. Polacy kupujący paliwo na Orlenie nie będą już sponsorować Putina bo Rosja zakręciła kurek i nie przekazuje od dzisiaj tych 10% całego importu ropy do naszego kraju. Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, jest bardzo zadowolony ponieważ te 10% rosyjskiej ropy zastąpią ropą z innych krajów. Klienci Orlenu mogą więc być spokojni bo ropy nie zabraknie.

Prezes Orlenu zakomunikował to na Twitterze:

Warto tutaj przypomnieć, że według aktualnie obowiązujących kontraktów Orlen jest zobowiązany do kupowania ropy do końca 2024 roku. Według różnych szacunków Skarb Państwa będący współwłaścicielem Orlenu do końca 2024 miał przekazać Rosji łącznie około 8 miliardów złotych za zakup ropy z tego kontraktu.

Prawdopodobnie Minister Anna Moskwa mówiąc o braku sensu ekonomicznego zerwania kontrakty z Rosją na zakup miały miała obawę, że te 8 miliardów trzeba będzie i tak zapłacić jako karę za zerwanie kontraktu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zarząd Orlenu miał nadzieję, że to Rosja zerwie kontrakt i w ten sposób nie będzie trzeba płacić tych miliardów. Być może właśnie taka sytuacja nastąpiła.

Polska miała w samym 2022 roku wydać około 65 miliardów złotych na wsparcie Ukrainy. Przy tych kwotach wydaje się, że nie powinno być dla PiS problemem zerwać kontrakt na rosyjską ropę.

Prawdopodobnie Orlen ma w swoich magazynach jakieś zapasy rosyjskiej ropy, którą zużyje w najbliższych tygodniach. Później, o ile Rosja nie odkręci Polsce kurka, nikt nie zapłaci już polskimi złotówkami za rosyjską ropę na Orlenie.

Ci, którzy przez ostatni rok kupowali paliwo na Orlenie mogą już być spokojni. Póki co pieniądze jakie Polacy zostawiają w kasie Orlenu nie będą przekazywane Rosji. Co prawda przez ostatni rok konsumenci Orlenu w jakimś stopniu mogli sponsorować rosyjskie rakiety i przemysł zbrojny wykorzystany w bandyckiej napaści na Ukrainę przez Rosji, ale to już kwestia sumienia każdego z nich.

Do sprawy będziemy wracać.

2 komentarzy “Na Orlenie od 25 luty 2023 nie zatankujesz już rosyjskiej Ropy. Właśnie odcięli Polsce dostawy.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tymczasem na Twitterze:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od wielu lat ma reputację gorszą od piramid finansowych. Prawdopodobnie Amber Gold i GetBack cieszą się większym zaufaniem, nawet dzisiaj, niż ZUS i osoby w nim pracujące.
https://www.czasfinansow.pl/zus-neka-udrecza-przesladuje-poniza-i-zniewaza-przedsiebiorcow-glownie-kobiety/

Fikcja doręczenia pozwu nadal obowiązuje. Tylko jest bardziej skomplikowana. https://www.czasfinansow.pl/fikcja-doreczenia-pozwu-nadal-obowiazuje-tylko-jest-bardziej-skomplikowana/

Europosłowie PiS nie chcą rezygnować dla Polski z europejskich pensji, emerytur i dodatków finansowych https://www.czasfinansow.pl/europoslowie-pis-nie-chca-rezygnowac-dla-polski-z-europejskich-pensji-emerytur-i-dodatkow-finansowych/

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły