środa 31 maja 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Aktywistka Babcia Kasia pierwszy raz skazana za znieważenie policjantów. To już 11 akt oskarżenia przeciwko kobiecie.

2737 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Jak podają prawicowe media aktywistka, znana z ulicznych protestów jako „babcia Kasia”, została w poniedziałek skazana przez sąd na karę grzywny za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów podczas demonstracji w marcu 2021 r. – Prokuratura uważa, że orzeczona przez sąd kara jest rażąco łagodna i zapowiada zaskarżenie wyroku.

Prokuratura nie ustaje w działaniach, które mają doprowadzić do skazania aktywistki, która zasłynęła z wulgarnego języka i emocjonalnych reakcji na niezgodne z prawem działania funkcjonariuszy policji. W listopadzie 2021 warszawska prokuratura informowała, że skierowała wtedy dziesiąty akt oskarżenia przeciwko kobiecie.

Jak dotąd Sądy były łaskawe dla aktywistki i dopatrywały się w jej działaniach czynów prawnie usprawiedliwionych, gdyż były one reakcją na niewspółmierne, niezgodne z zasadami współżycia społecznego, sprzeczne z Konstytucją, a nawet sprzeczne z prawem działania policjantów przeciwko aktywistom i protestującym przeciwko działaniom rządu PiS. Podczas jednej z rozpraw Sąd nawet ustalił, że policjanci składali fałszywe zeznania i poświadczali fałsz w notatkach służbowych na podstawie których próbowano wówczas skazać kobietę. W oficjalnym stanowisku Policja uznała fałszowanie notatek służbowych i składanie fałszywych zeznań przeciwko “Babci Kasi” za działanie zgodne z oczekiwaniem przełożonych i nie wyciągnęli żadnych konsekwencji wobec kłamców w mundurach.

Jednak tym razem Sąd uznał, że aktywistka popełniła zarzucany jej czyn i rzeczywiście naruszyła nietykalność cielesną policjanta, a konkretnie uznał ją winną naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów „poprzez ich odpychanie, szarpanie, kopanie, uderzanie”. Uznał też, że kobieta znieważyła funkcjonariuszy słowami powszechnie uznanymi za obelżywe.

Sąd wymierzył aktywistce karę grzywny w wysokości 100 stawek dziennych przy ustaleniu jednej stawki na kwotę 10 zł. Dodatkowo sąd obciążył oskarżoną kosztami sądowymi w kwocie 170 zł. Prokuratura widząc pierwszy sukces po dotychczasowych klęskach i porażkach w ukaraniu Babci Kasi od razu uznała, że wyrok jest zbyt łagodny i zapowiedziała apelację.

– W ocenie prokuratury wymierzona oskarżonej kara jest rażąco łagodna, a jako taka nie spełni stawianych jej celów, w szczególności zapobiegawczych i wychowawczych. Czyny wymierzone w funkcjonariuszy policji muszą spotykać się ze stanowczą reakcją, wyrażającą się w orzekaniu surowej kary – powiedziała mediom rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz

Sprawa dotyczy zdarzenia z 26 marca 2021 r. w Warszawie przy placu Powstańców Warszawy. Jak orzekł sąd, kobieta naruszyła nietykalność cielesną funkcjonariuszy policji „w ten sposób, że odpychała oburącz na wysokości klatki piersiowej i szarpała za kamizelkę taktyczną”. Doprowadzona do radiowozu aktywistka kopała policjantów, deptała ich i szarpała. Jednego z nich uderzyła pięścią, a kolejnego – odepchnęła. Przepychanki kontynuowane były w radiowozie podczas transportu kobiety do komendy policji przy Wilczej w Warszawie.

Wyrok jest zatem nieprawomocny. Sąd wyższej instancji może go podtrzymać, uchylić (uniewinnić), albo zaostrzyć. Wszystko rozstrzygnie się za kilka miesięcy. Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

4 komentarzy “Aktywistka Babcia Kasia pierwszy raz skazana za znieważenie policjantów. To już 11 akt oskarżenia przeciwko kobiecie.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Babcia Kasia uniewinniona. Działania Policji DURNE, tak uznał Sąd.

Afera szczepionkowa. Szczepienia celebrytów. Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś zapowiedział zawiadomienie do prokuratury na placówkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

PiS zaczyna kryminalizować Martę Lempart. Liderce Strajku Kobiet Prokuratura Okręgowa postawiła zarzuty.

Siewcy hejtu: Minister Maciej Wąsik nie uważa za hejt i mowę nienawiści przyrównywanie ludzi do psów. Policjanci, którzy w przeszłości znieważali od debili dziennikarza TVP, popierają.

Prokurator zdegradowany za pytanie o podstawę prawną polecenia służbowego

Sąd Najwyższy uniewinnia za wpis “Polska dla Polaków” zawierający wulgaryzmy.

Sędzia Joanna Żelazny: apelacja Józefa Piniora zakończona częściowym sukcesem

Frasyniuk będzie uniewinniony? Wojsko Polskie dostarczyło mu dowody usprawiedliwiające ostrą krytykę?

Ziobro zdefiniował pojęcie lichwy – 50zł dziennie odsetek równie złe co 250zł brutto wszystkich kosztów?

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Prokuratura nie odpuszcza raperowi Mata. W czwartek Sąd Okręgowy zdecyduje czy uzna zażalenie prokuratury na umorzenie

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzy w czwartek zażalenie prokuratury na postanowienie sądu pierwszej instancji w sprawie raper “Maty” i jego znajomego oskarżonych o posiadanie narkotyków. W lutym Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa umorzył postępowanie przeciwko Michałowi S. i raperowi Michałowi M., ps. “Mata”, oskarżonym o posiadanie środka odurzającego o łącznej wadze 1,84 g. Sąd umorzył postępowanie na podstawie art. 62a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jednak prokuratura nie zgadza się z tym postanowieniem i wniosła zażalenie.

“Oskarżyciel publiczny nie zgadza się z wydanym przez sąd rozstrzygnięciem. Niezwłocznie po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia, prokuratura złoży zażalenie na wydane postanowienie” – przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Znany raper “Mata” oraz jego o trzy lata starszy kolega zostali zatrzymani pod koniec stycznia ubiegłego roku tuż po godzinie 23 w rejonie ulicy Okolskiej na warszawskim Mokotowie. “Funkcjonariusze podjęli interwencję wobec dwóch młodych mężczyzn, którzy na widok patrolu znacznie przyspieszyli swoje kroki” – informowała PAP policja.

Podczas legitymowania obaj mężczyźni dobrowolnie z kieszeni odzieży wyciągnęli woreczki z zawartością suszu koloru brunatno-zielonego o zapachu charakterystycznym dla marihuany. “Stróże prawa zatrzymali mężczyzn i zabezpieczyli ujawnioną substancję. Badania narkotesterem potwierdziły, że zabezpieczony susz roślinny to marihuana” – tłumaczyła policja, która dodała, że mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że środek odurzający, którego posiadanie zarzuca się Michałowi S., miał znikomy wpływ na organizm, a “Mata” miał przy sobie niewielką ilość marihuany. W związku z tym sąd postanowił umorzyć postępowanie.

Oskarżyciel publiczny uważa jednak, że umorzenie postępowania w tej sprawie jest nieuzasadnione i wnosi o jego wznowienie. Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzy zażalenie prokuratury 11 maja.

Narkotyki to zawsze temat bardzo kontrowersyjny, a ich posiadanie lub handel jest nielegalny w większości krajów, w tym w Polsce. W przypadku znanego rapera “Maty” i jego znajomego, którzy zostali oskarżeni o posiadanie marihuany, sprawa została umorzona przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na podstawie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednak prokuratura nie zgodziła się z tym postanowieniem i złożyła zażalenie.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie uzasadniała swoje zażalenie tym, że nie zgadza się z decyzją sądu pierwszej instancji i będzie dążyć do wydania wyroku skazującego wobec obu oskarżonych. Właśnie dlatego Sąd Okręgowy w Warszawie w czwartek rozpatrzy zażalenie prokuratury na postanowienie sądu pierwszej instancji w tej sprawie.

Narkotyki są bardzo szkodliwe dla zdrowia i nielegalne, dlatego w Polsce i wielu innych krajach ich posiadanie, handel i używanie są surowo karane. W przypadku rapera “Maty” i jego znajomego, którzy zostali zatrzymani przez policję pod koniec stycznia 2022 roku z niewielką ilością marihuany, postępowanie zostało umorzone na podstawie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przepis ten umożliwia umorzenie postępowania w przypadku posiadania narkotyków w niewielkich ilościach, gdy nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała jednak, że umorzenie postępowania jest niewłaściwe i złożyła zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji. Teraz Sąd Okręgowy w Warszawie musi rozstrzygnąć, czy postępowanie powinno być umorzone, czy też należy wydać wyrok skazujący wobec obu oskarżonych.

Ważnym aspektem w tej sprawie jest fakt, że obaj oskarżeni nie ukrywali posiadania marihuany, a wręcz przeciwnie – dobrowolnie wyciągnęli woreczki z zawartością suszu koloru brunatno-zielonego o zapachu charakterystycznym dla marihuany. Policja zatrzymała ich, zabezpieczyła substancję i potwierdziła narkotesterem, że jest to marihuana. Oskarżeni przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

3 komentarzy “Prokuratura nie odpuszcza raperowi Mata. W czwartek Sąd Okręgowy zdecyduje czy uzna zażalenie prokuratury na umorzenie”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły