środa 31 maja 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Muller z PiS: Ceny wysokich biletów PKP to wina Putina. Sorry, taki mamy klimat

2149 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Rzecznik Rządu Piotr Muller na konferencji prasowej 11 stycznia 2023 odpowiedział na pytanie dotyczące gigantycznych podwyżej cen biletów za jazdę pociągami. Jak stwierdził winę za wysokie ceny biletów PKP ponosi Putin bo wywołał kryzys gospodarczy. Spółka Skarbu Państwa PKP dodaje od siebie: “Putinflacja”, wysokie stopy procentowe, a zwłaszcza rosnące ceny energii elektrycznej – takie przyczyny podwyżki cen biletów wylicza PKP Intercity, przewoźnik mający de facto monopol na długodystansowe podróże koleją w Polsce. Cennik zmienił się o godzinie 0:30 w nocy z wtorku na środę. 

Pasażerowie płaczą. Niby dostali podwyżkę minimalnego wynagrodzenia, ale PKP zżera im tę korzyść.

Wskaźnik podwyżej cen biletów Interia wskazuje następująco: dla EIP (Express Intercity Premium, czyli składy Pendolino) wyniósł 17,8 proc., EIC (Express Intercity) – 17,4 proc., a IC i TLK (“zwykłe” Intercity oraz Twoje Linie Kolejowe) – 11,8 proc.

Portal Interia wyliczył rzeczywiste podwyżki cen biletów na przykładzie trasy z Krakowa do Warszawy:

Interia podaje, ż składy EIP i EIC pokonują trasę z Krakowa do Warszawy w mniej niż trzy godziny. Pozostałym pociągom zajmuje to zazwyczaj więcej czasu, a wśród wybranych przez Interię połączeń ponad cztery godziny jadą IC “Kolberg” oraz IC “Karłowicz”, ponieważ zahaczają o Radom.

EIP nr 3508 (7:48) – było 169 zł / 259 zł, jest 199 zł / 304 zł. Więcej o 17,7 proc. / 17,4 proc.
IC “Marszałek Piłsudski” (8:11) – było 24 zł / 28 zł, jest 31 zł / 39 zł. Więcej o 29 proc. / 39 proc.
EIP nr 3110 (8:58) – było 143,65 zł / 220,15 zł, jest 199 zł / 304 zł. Więcej o 39 proc. / 38 proc.
IC “Kolberg” (11:25) – było 29 zł / 50,60 zł, jest 42,90 zł / 72,10 zł . Więcej o 48 proc. / 42 proc.
TLK “Lubomirski” (11:33) – było 28 zł / 48,40 zł, jest 53,20 zł / 83,30 zł. Więcej o 90 proc. / 72 proc.
EIP nr 3504 (11:54) – było 92,95 zł / 259 zł, jest 199 zł / 304 zł. Więcej o 114 proc. / 17,4 proc.
EIC “Tatry” (18:29) – było 126,65 zł / 117,70 zł, jest 175 zł / 249 zł. Więcej o 38 proc. / 112 proc.
EIP nr 3102 (19:06) – było 92,95 zł / 131 zł, jest 199 zł / 304 zł. Więcej o 114 proc. / 132 proc.
IC “Karłowicz” (19:23) – było 29 zł / 51,15 zł, jest 55,30 zł / 104 zł. Więcej o 90 proc. / 103 proc.
IC “Malinowski” (20:56) – było 28 zł / 48,40 zł, jest 31 zł / 53,90 zł. Więcej o 10,7 proc. / 11,3 proc.

Rzecznik Rządu: To nie my, to Putin wpływa na ceny biletów w Spółce Skarbu Państwa

Nikt nie lubi podwyżek, obywatele też. Na pewno ta sprawa powinna być wyjaśniona i zwrócę się z takim pytaniem do PKP – powiedział na konferencji 11 stycznia 2023 rzecznik Rządu PiS i dodał: – Z czego ona wynika? Ze wzrostu cen energii elektrycznej. Mamy kryzys geopolityczny, wojnę za wschodnią granicą i cena energii elektrycznej jest wyższa. W Polsce większość składów kolejowych porusza się na prąd, więc to przekłada się na ceny biletów kolejowych. To jest odpowiedź

Na pytanie czy cen biletów pociągów Rząd nie powinien zamrozić odpowiedział:

Łatwo powiedzieć, że każda cena powinna być zamrożona. Musimy dokonać wyboru i naszym priorytetem są rodziny, szkoły, przedszkola i mniejsze firmy

Sprawę dla portalu money.pl skomentował były prezes Kolei Dolnośląskich:


Ceny biletów wzrosną bardziej niż VAT na paliwa i inflacja. Na tej podwyżce skorzystają jedynie kierowcy. Spółka PKP Intercity nie dopuszcza na rynku żadnej konkurencji i nagle wprowadza się skokowe podwyżki cen? Straci też na tym środowisko, bo pociągi są niskoemisyjne, a część podróżnych może przesiąść się do samochodu – mówił money.pl Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich.

Konferencje można obejrzeć na kanale Janusza Jaskółki na youtube:

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
22
+1
12
+1
22
+1
33
+1
11
+1
23

11 komentarzy “Muller z PiS: Ceny wysokich biletów PKP to wina Putina. Sorry, taki mamy klimat”

  1. A nie Tusk bo coś dziwnego nagle a sorki tory może ruskie i kable i cała infrastruktura bo kto w normalnym kraju na nie wiem ile zarządów w kiedyś PKP dla zwykłego obywatele to jest chore ci od peronów ci od torów ci od kabli ci od podkładów i chyba jeszcze jest PKP SRACZE najważniejszy zarząd 🤣

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

PiS i ZUS zamierzają uniemożliwić chorym przedsiębiorcom pobieranie świadczeń za swoje choroby.

Grupa posłów Kukiz 15 zawiesza głosowanie z PiS. Czy Kukiz otrzyma wymarzoną ustawę?

Jak nie zarazić się Koronawirusem w trakcie wyborów prezydenckich?

Anglia nakłada na Rosję pierwsze sankcje. Rząd Morawieckiego nadal kupuje węgiel od Putina.

PiS znowu nie dotrzymał obietnic wyborczych. Miało nie być nowych podatków, a podatek cukrowy powoduje gigantyczny wzrost cen. Także wody mineralnej.

Europosłowie PiS nie chcą rezygnować dla Polski z europejskich pensji, emerytur i dodatków finansowych

Ziobro z empatią do wyborców PiS: Możecie kraść do 800zł

PiS oficjalnie: lepiej by Polska była dłużnikiem niż traciła suwerenność

Łukasz Mejza wystartuje z list Prawa i Sprawiedliwości? Skutecznie na zgodę Kaczyńskiego pracuje w TVP i w social mediach

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

PiS oficjalnie: lepiej by Polska była dłużnikiem niż traciła suwerenność

W obliczu rosnącej niepewności na wschodniej granicy Polski, prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) postanowiła podjąć radykalne kroki. Przedstawili projekt zmian konstytucji, zakładający wyłączenie wydatków na obronność z limitu zadłużenia publicznego. Sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski, skomentował to stwierdzeniem: “Wychodzimy z założenia, że lepiej być zadłużonym i mieć suwerenność niż okupowanym i mieć pieniądze. Stajemy przed takim wyborem”.

Podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, Sobolewski podkreślił priorytet bezpieczeństwa narodowego, mówiąc: “Ta zmiana może spowodować tylko i wyłącznie to, że będziemy mogli wzmocnić i uzbroić wojsko, co jest teraz naszym priorytetem, bo bezpieczeństwo Polski jest naszym priorytetem”. Propozycja ta niesie ze sobą istotne implikacje dla bilansu finansowego kraju, ale PiS jest zdania, że środki na obronność są niezwykle istotne w obecnym kontekście geopolitycznym.

Dodatkowo, projekt zawiera postanowienie, które umożliwiłoby Skarbowi Państwa konfiskatę mienia, które miałoby służyć do wspierania agresji rosyjskiej na terytorium Polski. W kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie, takie działanie ma na celu zabezpieczenie interesów Polski.

Odnosząc się do tego punktu, Sobolewski zaznaczył, że jeśli opozycja popiera pomoc dla Ukrainy, nie powinna widzieć problemu z takim rozwiązaniem. “Zmiana w konstytucji w kwestii konfiskaty majątków rosyjskich łączy się bezpośrednio z tym, że z tego skonfiskowanego majątku można by jeszcze bardziej zwiększyć pomoc dla Ukrainy” – powiedział.

Pomimo wsparcia dla Ukrainy, opozycja jest sceptyczna wobec proponowanych zmian, wyrażając obawy, że wyłączenie wydatków na obronność z limitu zadłużenia publicznego może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu długu. Pomimo to, PiS jest zdania, że proponowane zmiany w konstytucji przyczynią się do usprawnienia funkcjonowania państwa.

Po drugim czytaniu zgłoszono poprawki do projektu, które trafiły ponownie do komisji. Szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Marek Ast, poinformował, że projekt zostanie poddany pod głosowanie na czerwcowym posiedzeniu Sejmu.

Tymczasem, opozycyjne kluby KO i Polska 2050 krytykują projekt, nazywając go niepotrzebnym i domagają się jego odrzucenia. PiS, mimo sprzeciwu opozycji, jest zdeterminowana do przeforsowania tych zmian, wierząc, że przyczynią się one do zwiększenia suwerenności i bezpieczeństwa Polski.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły