środa 8 lutego 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Muller z PiS: Ceny wysokich biletów PKP to wina Putina. Sorry, taki mamy klimat

2137 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Rzecznik Rządu Piotr Muller na konferencji prasowej 11 stycznia 2023 odpowiedział na pytanie dotyczące gigantycznych podwyżej cen biletów za jazdę pociągami. Jak stwierdził winę za wysokie ceny biletów PKP ponosi Putin bo wywołał kryzys gospodarczy. Spółka Skarbu Państwa PKP dodaje od siebie: “Putinflacja”, wysokie stopy procentowe, a zwłaszcza rosnące ceny energii elektrycznej – takie przyczyny podwyżki cen biletów wylicza PKP Intercity, przewoźnik mający de facto monopol na długodystansowe podróże koleją w Polsce. Cennik zmienił się o godzinie 0:30 w nocy z wtorku na środę. 

Pasażerowie płaczą. Niby dostali podwyżkę minimalnego wynagrodzenia, ale PKP zżera im tę korzyść.

Wskaźnik podwyżej cen biletów Interia wskazuje następująco: dla EIP (Express Intercity Premium, czyli składy Pendolino) wyniósł 17,8 proc., EIC (Express Intercity) – 17,4 proc., a IC i TLK (“zwykłe” Intercity oraz Twoje Linie Kolejowe) – 11,8 proc.

Portal Interia wyliczył rzeczywiste podwyżki cen biletów na przykładzie trasy z Krakowa do Warszawy:

Interia podaje, ż składy EIP i EIC pokonują trasę z Krakowa do Warszawy w mniej niż trzy godziny. Pozostałym pociągom zajmuje to zazwyczaj więcej czasu, a wśród wybranych przez Interię połączeń ponad cztery godziny jadą IC “Kolberg” oraz IC “Karłowicz”, ponieważ zahaczają o Radom.

EIP nr 3508 (7:48) – było 169 zł / 259 zł, jest 199 zł / 304 zł. Więcej o 17,7 proc. / 17,4 proc.
IC “Marszałek Piłsudski” (8:11) – było 24 zł / 28 zł, jest 31 zł / 39 zł. Więcej o 29 proc. / 39 proc.
EIP nr 3110 (8:58) – było 143,65 zł / 220,15 zł, jest 199 zł / 304 zł. Więcej o 39 proc. / 38 proc.
IC “Kolberg” (11:25) – było 29 zł / 50,60 zł, jest 42,90 zł / 72,10 zł . Więcej o 48 proc. / 42 proc.
TLK “Lubomirski” (11:33) – było 28 zł / 48,40 zł, jest 53,20 zł / 83,30 zł. Więcej o 90 proc. / 72 proc.
EIP nr 3504 (11:54) – było 92,95 zł / 259 zł, jest 199 zł / 304 zł. Więcej o 114 proc. / 17,4 proc.
EIC “Tatry” (18:29) – było 126,65 zł / 117,70 zł, jest 175 zł / 249 zł. Więcej o 38 proc. / 112 proc.
EIP nr 3102 (19:06) – było 92,95 zł / 131 zł, jest 199 zł / 304 zł. Więcej o 114 proc. / 132 proc.
IC “Karłowicz” (19:23) – było 29 zł / 51,15 zł, jest 55,30 zł / 104 zł. Więcej o 90 proc. / 103 proc.
IC “Malinowski” (20:56) – było 28 zł / 48,40 zł, jest 31 zł / 53,90 zł. Więcej o 10,7 proc. / 11,3 proc.

Rzecznik Rządu: To nie my, to Putin wpływa na ceny biletów w Spółce Skarbu Państwa

Nikt nie lubi podwyżek, obywatele też. Na pewno ta sprawa powinna być wyjaśniona i zwrócę się z takim pytaniem do PKP – powiedział na konferencji 11 stycznia 2023 rzecznik Rządu PiS i dodał: – Z czego ona wynika? Ze wzrostu cen energii elektrycznej. Mamy kryzys geopolityczny, wojnę za wschodnią granicą i cena energii elektrycznej jest wyższa. W Polsce większość składów kolejowych porusza się na prąd, więc to przekłada się na ceny biletów kolejowych. To jest odpowiedź

Na pytanie czy cen biletów pociągów Rząd nie powinien zamrozić odpowiedział:

Łatwo powiedzieć, że każda cena powinna być zamrożona. Musimy dokonać wyboru i naszym priorytetem są rodziny, szkoły, przedszkola i mniejsze firmy

Sprawę dla portalu money.pl skomentował były prezes Kolei Dolnośląskich:


Ceny biletów wzrosną bardziej niż VAT na paliwa i inflacja. Na tej podwyżce skorzystają jedynie kierowcy. Spółka PKP Intercity nie dopuszcza na rynku żadnej konkurencji i nagle wprowadza się skokowe podwyżki cen? Straci też na tym środowisko, bo pociągi są niskoemisyjne, a część podróżnych może przesiąść się do samochodu – mówił money.pl Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich.

Konferencje można obejrzeć na kanale Janusza Jaskółki na youtube:

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
22
+1
12
+1
22
+1
33
+1
11
+1
23

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązanie artykuły

Ziobro pokazał “palec Lichockiej” PiS w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Teraz Rząd błaga opozycję o ratunek.

Nie będzie podwyżek emerytur obiecanych w kampanii wyborczej przez PiS. A przynajmniej nie będzie takich, jakie obiecali.

PiS znowu nie dotrzymał obietnic wyborczych. Miało nie być nowych podatków, a podatek cukrowy powoduje gigantyczny wzrost cen. Także wody mineralnej.

Poborca skarbowy 8 dnia od wystawianie mandatu zabierze pieniądze z konta. Bez czekania na odwołanie w Sądzie. PiS majstruje przy mandatach. Nie będzie można go nie przyjąć.

Siarkowska z PiS przeciw projektowi ustawy ws. komisji weryfikacyjnej badającej rosyjskie wpływy w polskiej polityce

Strefa wolna od LGBT ścigana przez Policję, wójtów i PiS. TVP myli kodeks wykroczeń z kodeksem karnym w przekazie do swoich widzów.

Bochenek z PiS obraża TVN. Wyzywa na konferencji od telewizji opozycyjnych.

Czarnek w imieniu Rządu PiS: oswajanie dzieci w szkołach z pedofilią jest HiTem, ale ideologia gender i LGBT nie

Jak nie zarazić się Koronawirusem w trakcie wyborów prezydenckich?

Poprzednie
Następne

2138 odsłon

Ziobro pokazał “palec Lichockiej” PiS w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Teraz Rząd błaga opozycję o ratunek.

10 stycznia 2023 roku Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski poinformował, że w obecnej postaci nie będą głosować z PiS za ustawą o zmianach w Sądzie Najwyższych, która ma odblokować Polakom pieniądze z KPO. Z kolei Ryszard Terlecki z PiS ogłosił tego samego dnia, że poprawki opozycji będą odrzucane. 11 stycznia 2023 rzecznik PiS Rafał Bochenek płaszczy się przed opozycją, by pomogła przepchnąć ustawę.

Jak stwierdził na konferencji prasowej ustawa jest sztywno ustalona z Unią Europejską i nie może być w niej znaczących zmian. Jakaś kosmetyka jest możliwa, ale nic co by zmieniło ustawę jak tę, którą kilka miesięcy temu przeforsował Prezydent Andrzej Duda. Zdaniem Bochenka Unia czuje się oszukana przez Rząd PiS zmianami, jakie ostatecznie sejm i senat wprowadzili w projekcie Dudy.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek potwierdził w programie „Sygnały dnia” na antenie radiowej Jedynki, że projekt nowelizacji ustawy o SN będzie w środę procedowany.

– Rzeczywiście politycznie toczyła się dosyć żywa dyskusja również w naszym obozie politycznym, natomiast zobaczymy, jakie będą efekty prac komisji, która będzie się nad tym pochylała, i jakie rozwiązania uda się tam ostatecznie wypracować – mówił poseł.

– Wiemy, że ta ustawa, która została wynegocjowana przez pana premiera, przez pana ministra Szynkowskiego na poziomie Komisji Europejskiej raczej nie powinna być zmieniana, bo takie również były sugestie tutaj Komisji – zaznaczył Bochenek. Rzecznik partii rządzącej zaznaczył, że „podobno są możliwe jakieś drobne korekty”. – Zobaczymy, co uda się wypracować. Wiemy również, że opozycja ma swoje jakieś cztery poprawki. Mamy nadzieję, że to nie będą jakieś zaporowe poprawki, chociaż z tego co już widziałem w mediach rzeczywiście te zmiany już by wywracały te zmiany, które są w ustawie. Nie wiem, czy one będą do przyjęcia – stwierdził, dodając że „ciężko będzie przegłosować tego typu rozwiązania”.

Wszystko wskazuje na to, że opozycja zgłosi poprawki, które PiS odrzuci. Bochenek twierdzi, że wystarczy aby opozycja wstrzymała się od głosowania, a wtedy ustawa przejdzie i zostanie skierowana do senatu. Tylko to wszystko niewiele da bo Andrzej Duda już dał do zrozumienia, że w obecnej formule nie podpisze tej ustawy. Z kolei, aby Sejm mógł przegłosować veto Prezydenta potrzebne będą głosy opozycji – która nie zagłosuje za tym projektem, jeśli jej poprawki zostaną odrzucone.

PiS twierdzi, że nawet jeśli uda się tę ustawę przepchnąć i Prezydent ostatecznie ją podpiszę to dopiero w październiku 2023 roku Polska będzie mogła złożyć pierwszy wniosek o wypłatę KPO. Wcześniej na pieniądze z KPO Prawo i Sprawiedliwość nie liczy, a to tylko pod warunkiem, że na styczniowych posiedzeniach sejmu uda sie te ustawę przegłosować. Jest to wątpliwe.

Do sprawy będziemy wracać.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tymczasem na Twitterze:

http://CzasFinansow.pl miał rację. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza nieprawidłowość w traktowaniu osób starszych przez ZUS! https://www.czasfinansow.pl/czasfinansow-pl-mial-racje-rzecznik-praw-obywatelskich-stwierdza-nieprawidlowosc-w-traktowaniu-osob-starszych-przez-zus/

Warto pamiętać, że Baltic Pipe jest odnogą niemieckiego rurociągu i decyzją PiS i Zjednoczonej Prawicy w pełni jest zależny od Niemców… czy jak to mówią politycy PiS… od potomków nazistów… złośliwi internauci: „to nazi pipe” 🤷‍♂️

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły