czwartek 8 czerwca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 roku ? 4254zł? 4320zł, a może nawet 4600zł brutto?

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Informatorzy CzasFinansów.pl, źródła zbliżone do PiS, wskazują, że w trakcie kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość może obiecać wzrost kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę nawet do 4600zł brutto. Mimo, że zgodnie z ustawą kwota powinna wzrosnąć mniej więcej do przedziału 4200-4300zł brutto to by wygrać wyboru PiS może zaszaleć. Czy informatorzy CzasFinansów.pl mają rację? Tego dowiemy się pod koniec roku.

Póki co kwota minimalnej krajowej jest wolna od zajęć, ale Rząd Prawa i Sprawiedliwości procesuje ustawę, aby 15% z kwoty minimalnego wynagrodzenia o pracę jednak komornicy mogli zajmować. Ze względu na wybory procesowanie tej ustawy zostało zawieszone. Decyzją Mateusza Morawieckiego i jego środowiska, Zjednoczona Prawica ma skierować ustawę o zajęciu kwoty minimalnej pensji w roku 2024, po ostatnich wyborach.

Znalezienie precyzyjnej kwoty minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 wydaje się być zagadką z powodu niejednoznacznych przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Aktualne regulacje pozostawiają miejsce na interpretację, czy podwyżka pensji minimalnej powinna być liczone od średniej rocznej pensji, czy od pensji minimalnej obowiązującej w drugim półroczu.

Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 3490 zł brutto, ale zgodnie z planowaną waloryzacją od 1 lipca 2023 r. ma wzrosnąć do 3600 zł brutto. To postawia nas przed dylematem – od której kwoty powinniśmy zacząć liczyć podwyżkę na rok 2024? Od średniej rocznej pensji (3545 zł brutto) czy od kwoty obowiązującej w drugim półroczu (3600 zł brutto)?

Business Insider Polska przedstawia trzy możliwe scenariusze, według których minimalne wynagrodzenie za pracę na rok 2024 może wynosić 4254,4 zł brutto, 4246 zł brutto lub 4320,4 zł brutto. Wszystko zależy od tego, jaka kwota będzie bazą do obliczeń.

Dodatkowy element komplikacji wprowadza fakt, że jeśli minimalne wynagrodzenie w danym roku jest niższe od połowy średniego wynagrodzenia z I kwartału, pensję minimalną na następny rok zwiększa się dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego wzrostu PKB. Ale znowu rodzi się pytanie, jaką kwotę porównujemy ze średnią pensją, jeśli w danym roku pensję minimalną podwyższano dwukrotnie?

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), sugeruje, że jeśli przyjmujemy za podstawę średnią pensję minimalną w 2023 r., czyli 3545 zł brutto, relacja minimalnego wynagrodzenia do średniego wynosi 49,8%. Zgodnie z tym, płaca minimalna musiałaby wzrosnąć o prognozowaną inflację i 2/3 realnego wzrostu PKB, co dałoby gwarantowany ustawowo poziom płacy minimalnej 4254,40 zł brutto.

Pomimo tych skomplikowanych wyliczeń, finalna decyzja należy do rządu, który ma przedstawić swoje propozycje do połowy czerwca. Niezależnie od kwestii interpretacyjnych, jedno jest pewne – wynagrodzenie minimalne na rok 2024 nie może być niższe niż to, które wskazuje ustawa. To daje pewne poczucie bezpieczeństwa pracownikom o najniższych zarobkach, ale jednocześnie wyraźnie pokazuje, jak ważna jest precyzyjność i jasność w prawie pracy.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

3 komentarzy “Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 roku ? 4254zł? 4320zł, a może nawet 4600zł brutto?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Szybka ścieżka egzekucji kar za naruszania obywatelskiej solidarności łamie prawa konsumenta

CzasFinansów.pl miał rację? PiS póki co pensję minimalną na 2024 rok ustala na 4200, według naszych ustaleń może to być aż 4600zł

Minimalna krajowa netto w 2023. Minimalna kwota netto za godzinę w 2023.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

CzasFinansów.pl miał rację? PiS póki co pensję minimalną na 2024 rok ustala na 4200, według naszych ustaleń może to być aż 4600zł

Zaczynają się potwierdzać wiadomości od informatorów Czasfinansów.pl powiązanych ze środowiskiem PiS. Według naszych ustaleń pensja minimalna na ostatniej prostej kampanii ma zostać ustalona na 4600zł brutto w 2024 roku. PiS 27 maja 2023 potwierdził jak dotąd, że kwota minimalnego wynagrodzenia urośnie w 2024 dwa razy. W styczniu i w lipcu, tak jak w 2023. W styczniu ma to być nie mniej niż 4200zł. Jest też zła wiadomość – nasi informatorzy twierdzą, że w 2024 Prawo i Sprawiedliwość przegłosuje (jeśli wygra wybory) aby komornicy mogli zabierać aż 15% z minimalnej krajowej.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, 2024 rok przyniesie istotne zmiany dla najniżej wynagradzanych pracowników w Polsce. Pensja minimalna wzrośnie dwukrotnie – od 1 stycznia i 1 lipca – w efekcie czego przekroczy próg 4200 złotych. Nowe przepisy mają związek z rosnącą inflacją, która wpływa na kształtowanie się polskiej gospodarki.

“Minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku będzie się kształtowało na poziomie powyżej 4,2 tys. zł” – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak wyjaśniła, waloryzacja minimalnych świadczeń w 2024 roku będzie miała miejsce dwukrotnie.

Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie w Polsce otrzyma około 3 mln Polaków. Ustalając wysokość świadczenia, rząd bierze pod uwagę oczekiwania zarówno stron społecznych, jak i pracodawców. “Związki zawodowe optują, żeby to świadczenie minimalne było jak najwyższe. Z kolei pracodawcy patrzą zarówno przez pryzmat inwestycji w człowieka, jak i od strony kosztów, jakie ponoszą. Dlatego decyzja w tej sprawie musi być odpowiedzialna” – podkreśliła Maląg.

Należy pamiętać, że decyzje o minimalnym wynagrodzeniu wpływają przede wszystkim na małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią większość gospodarki polskiej. Z 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 3490 zł, a od 1 lipca ma wynieść 3600 zł.

Mechanizm ustalania minimalnego wynagrodzenia jest ściśle zdefiniowany przez prawo. Ustawa gwarantuje coroczny wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem. Gwarancja ta jest zwiększana dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB, jeśli w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

“Ideą waloryzacji minimalnego wynagrodzenia jest troska o to, by Polacy, którzy mają najniższe świadczenia, mieli możliwość godnego życia. Przypomnę, że w 2017 r. wprowadziliśmy gwarancje stawki godzinowej w przypadku określonych umów cywilno-prawnych” – zaznaczyła szefowa resortu rodziny.

Nie jest to jedyny mechanizm wpływający na kształtowanie się płacy minimalnej. Jeżeli w roku poprzednim rzeczywisty wzrost cen różnił się od prognozowanego, ustawa przewiduje zastosowanie mechanizmu korygującego.

Przy wyliczaniu płacy minimalnej na 2024 rok weźmie się pod uwagę m.in. kwotę świadczenia po lipcowej podwyżce, czyli 3600 zł. Minister Maląg zwróciła uwagę na znaczny wzrost wartości minimalnej płacy od 2015 roku, kiedy to wynosiła ona 1750 zł. “W 2023 r. po lipcowej podwyżce będzie to 3600 zł. To ponad 100-procentowy wzrost tego świadczenia” – wskazała szefowa resortu rodziny.

Mimo iż przewiduje się dalszy wzrost cen mieszkań, a wynagrodzenia rosną w dwucyfrowym tempie, takie decyzje mają na celu zabezpieczenie siły nabywczej najniżej opłacanych pracowników. W dobie rosnącej inflacji, ustalanie minimalnej płacy na godziwym poziomie staje się jednym z kluczowych wyzwań dla polskiego rządu.

1 komentarz “CzasFinansów.pl miał rację? PiS póki co pensję minimalną na 2024 rok ustala na 4200, według naszych ustaleń może to być aż 4600zł”

  1. Nic nie ustala minimalnie przecież. Dodaje kolejne obciążenie dla przedsiębiorców otwierając dla siebie kolejne zwiększone środki z podatków na swoje chore rozdawnictwa.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły