środa 31 maja 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Siarkowska z PiS przeciw projektowi ustawy ws. komisji weryfikacyjnej badającej rosyjskie wpływy w polskiej polityce

2143 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Głosem posłanki klubu Prawa i Sprawiedliwości Anny Siarkowskiej (Solidarna Polska) Zjednoczona Prawica znów przegrała głosowanie w komisji sejmowej. Tym razem komisja jest przeciwna powołaniu komisji ds. weryfikacji wpływów Rosji na polityków w Polsce. CzasFinansów.pl doowiedział się od swoich informatorów, że PiS jest wściekły na posłankę – to nie pierwszy raz, gdy staje ona przeciwko klubowi. Być może będą konsekwencje. Sejmowa komisja już po raz drugi zagłosowała przecie projektowi PiS ws. komisji weryfikacyjnej. Pierwsze takie głosowanie miało miejsce w grudniu.

10 stycznia 2023 PiS przegrało głosowanie w komisji administracji i spraw wewnętrznych dot. ustawy ws. powołania komisji weryfikacyjnej badającej rosyjskie wpływy w polskiej polityce. Na koniec posiedzenia pod głosowanie poddano trzy wnioski formalne – Lewicy, KO oraz Polski 2050 – o odrzucenie projektu ustawy. “Za” głosowało 20 posłów, przeciw było 19, nikt się nie wstrzymał od głosu. Na posła sprawozdawcę wyznaczono polityka Lewica Jana Szopińskiego.

Głosowanie w komisji sejmowej nie ma wpływu czy sama ustawa trafi do sejmu. To jedynie rekomendacja dla posłów. W rzeczywistości w tej kadencji rola komisji jest wyłącznie kosmetyczna. Komisja może być przeciwna, ale większość sejmowa i tak przegłosuje ustawę. 11 stycznia 2023 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Tego dnia o godz. 19.30 posłowie rozpatrzą sprawozdanie komisji administracji.

Solidarna Polska uznaje, że komisja łamie konstytucje. Siarkowska jest nękana w internecie

W mediach społecznościowych Anna Maria Siarkowska wyjaśniała swoją decyzję by głosować przeciwko projektowi Prawa i Sprawiedliwości:

“Głupia baba – na taki komentarz w moim kierunku pozwolił sobie jeden z członków prezydium komisji AiSW po głosowaniu, w którym sprzeciwiłam się ustawie dot. komisji weryfikacyjnej, negatywnie ocenionej przez Ordo Iuris i Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie pozdrawiam, Panie Pośle” – tłumaczy Siarkowska.

“Sprawa nie budzi żadnych wątpliwości. Ale racjonalizm bywa w oczach niektórych „głupi”. Dziękuję za Pani Poseł racjonalne podejście” – odpowiedział mecenas Jerzy Kwaśniewski prezes Ordo Iuris.

Gdy decyzję przedstawicielki Solidarnej Polski krytycznie oceniła TVP.Info to posłanka tak to skomentowała:

“Projekt łamie konstytucyjną zasadę sprawiedliwego procesu. Nie można przyznawać nikomu kompetencji wydawania decyzji, które mogą skutkować zakazem sprawowania funkcji publicznych, bez wcześniejszego udowodnienia winy”.

Czy będą konsekwencje personalne? Prawdopodobnie tak! Do sprawy będziemy wracać!

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
22
+1
12
+1
22
+1
33
+1
12
+1
23

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Strefa wolna od LGBT ścigana przez Policję, wójtów i PiS. TVP myli kodeks wykroczeń z kodeksem karnym w przekazie do swoich widzów.

Muller z PiS: Ceny wysokich biletów PKP to wina Putina. Sorry, taki mamy klimat

Nie będzie podwyżek emerytur obiecanych w kampanii wyborczej przez PiS. A przynajmniej nie będzie takich, jakie obiecali.

Czarnek w imieniu Rządu PiS: oswajanie dzieci w szkołach z pedofilią jest HiTem, ale ideologia gender i LGBT nie

Anglia nakłada na Rosję pierwsze sankcje. Rząd Morawieckiego nadal kupuje węgiel od Putina.

Ziobro z empatią do wyborców PiS: Możecie kraść do 800zł

Grupa posłów Kukiz 15 zawiesza głosowanie z PiS. Czy Kukiz otrzyma wymarzoną ustawę?

Jak nie zarazić się Koronawirusem w trakcie wyborów prezydenckich?

Krajowy Plan Odbudowy. Sebastian Kaleta znów krytykuje Rząd PiS w sprawie negocjacji z UE.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

PiS oficjalnie: lepiej by Polska była dłużnikiem niż traciła suwerenność

W obliczu rosnącej niepewności na wschodniej granicy Polski, prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) postanowiła podjąć radykalne kroki. Przedstawili projekt zmian konstytucji, zakładający wyłączenie wydatków na obronność z limitu zadłużenia publicznego. Sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski, skomentował to stwierdzeniem: “Wychodzimy z założenia, że lepiej być zadłużonym i mieć suwerenność niż okupowanym i mieć pieniądze. Stajemy przed takim wyborem”.

Podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, Sobolewski podkreślił priorytet bezpieczeństwa narodowego, mówiąc: “Ta zmiana może spowodować tylko i wyłącznie to, że będziemy mogli wzmocnić i uzbroić wojsko, co jest teraz naszym priorytetem, bo bezpieczeństwo Polski jest naszym priorytetem”. Propozycja ta niesie ze sobą istotne implikacje dla bilansu finansowego kraju, ale PiS jest zdania, że środki na obronność są niezwykle istotne w obecnym kontekście geopolitycznym.

Dodatkowo, projekt zawiera postanowienie, które umożliwiłoby Skarbowi Państwa konfiskatę mienia, które miałoby służyć do wspierania agresji rosyjskiej na terytorium Polski. W kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie, takie działanie ma na celu zabezpieczenie interesów Polski.

Odnosząc się do tego punktu, Sobolewski zaznaczył, że jeśli opozycja popiera pomoc dla Ukrainy, nie powinna widzieć problemu z takim rozwiązaniem. “Zmiana w konstytucji w kwestii konfiskaty majątków rosyjskich łączy się bezpośrednio z tym, że z tego skonfiskowanego majątku można by jeszcze bardziej zwiększyć pomoc dla Ukrainy” – powiedział.

Pomimo wsparcia dla Ukrainy, opozycja jest sceptyczna wobec proponowanych zmian, wyrażając obawy, że wyłączenie wydatków na obronność z limitu zadłużenia publicznego może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu długu. Pomimo to, PiS jest zdania, że proponowane zmiany w konstytucji przyczynią się do usprawnienia funkcjonowania państwa.

Po drugim czytaniu zgłoszono poprawki do projektu, które trafiły ponownie do komisji. Szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Marek Ast, poinformował, że projekt zostanie poddany pod głosowanie na czerwcowym posiedzeniu Sejmu.

Tymczasem, opozycyjne kluby KO i Polska 2050 krytykują projekt, nazywając go niepotrzebnym i domagają się jego odrzucenia. PiS, mimo sprzeciwu opozycji, jest zdeterminowana do przeforsowania tych zmian, wierząc, że przyczynią się one do zwiększenia suwerenności i bezpieczeństwa Polski.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły