sobota 20 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Recenzja: WeCrashed – serial AppleTV

2347 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

WeCrashed – historia upadku startupu to nowy serial dostępny w AppleTV. W rolach głównych wystąpili Jared Leto oraz Anne Hathaway. Są równiez współproducentami tego widowiska. Historia oparta jest na kronice prawdziwej firmy WeWork, która zasłynęła w Stanach Zjednoczonych jako symbol upadku i wielkiej katastrofy. Wyceniana przed wejściem na giełdę nawet na 60 miliardów dolarów ostatecznie zadebiutowała z wynikiem 9 miliardów i to tylko dlatego, że udziałowcy spółki zmusili jej prezesa i założyciela Adama Neumanna do odejścia z firmy.

Po Zepsutej Krwi jest to drugi serial, który w sposób fabularyzowany opowiada prawdziwą historię. Tym razem nikt nie dostał zarzutów kryminalnych, ale losy WeWork i Adama Neumanna do dzisiaj są przestrogą dla przedsiębiorców na całym świecie. Serial zaczynamy w czasach kiedy Neumann nie osiągnął jeszcze żadnego sukcesu. Mimo usilnych starań jego pomysły na biznesy nie dochodzą do skutków, a potencjalni inwestorzy nie chcą dać ani złotówki.

AppleTV pokazuje nam jego początki oraz opowiada w jaki sposób poznał swoją żonę Rebekhę Paltrow (kuzynkę aktorki Gwyneth Paltrow) oraz przyszłego wspólnika Miguela McKelvey. Początek ich znajomości jest burzliwy. Rebekha w zasadzie nie chce go znać i uważa go za ściemniacza i kłamcę, a Miguel wydaje się być Adamem zafascynowany mimo, że ten próbował podrywać w przeszłości jego dziewczynę. Miguel pracuje jako architekt w jednym z budynków Nowego Jorku na którym wolne jest całe piętro i schowek na miotły. W tym schowku proponuje Adamowi by prowadził swój biznes. Ten jednak szybko wpada na pomysł, aby to puste piętro przekształcić w coworkingowy openspace. Idea przypada do gustu Miguelowi i wspólnie proponują właścicielowi budynku spółkę na ten biznes. Wówczas nazwany GreenSpace.

Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę. Adam i Miguel chcą się rozwijać i stworzyć kolejne piętra w innych budynkach, ale ich wspólnik jest temu przeciwny. Decydują się na sprzedaż swoich udziałów i podpisuja klauzulę zabraniającą im działania w tej dzielnicy Nowego Jorku. Szybko znajdują nowego wspólnika – rosjanina, który chce wejść w nowy biznes Aama i Miguela inwestując w niego kilkanaście milionów dolarów. Tak powstaje WeWork.

Serial pokazuje z kronikarską dokładnościa jak WeWork się rozwijał na przestrzeni wielu lat. Aż do 2019 roku kiedy zarząd ostatecznie wymusza na Adamie Neumannie odejście z firmy. Historia opowiedziana jest lekko i pozwala widzowi lubić jej bohaterów. Mimo, że w rzeczywistości doprowadzi do tragedii finansowych wielu osób. Neumann zatrudniał bowiem tysiące osób, którym płacił najniższe z możliwych pensji ale jednocześnie oferował im udziały, które po wejściu WeWork na giełdę miały im dać miliony dolarów. Koniec końców okazało się, że większość tych pracowników poświęciła lata życia na minimalną płacę, nadgodziny, a po ostatecznej kapitalizacji WeWork na giełdzie albo nic nie zarobili, albo zarobek okazał się nie wart tych wszystkich lat poświęcenia.

WeCrashed to świetnie opowiedziana historia, która jest o tyle ciekawa dla polskiego widza, że większość z nich nie będzie znać historii WeWork i skandalu jaki ta spółka wywołała w USA. AppleTV nie oszczędzał na produkcji, a Jared Leto i Anne Hathaway przeszli samych siebie w grze aktorskiej tych rzeczywistych postaci.

Co sądzisz na ten temat?
+1
23
+1
22
+1
12
+1
22
+1
32
+1
23
+1
1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Poprzednie
Następne

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły