sobota 20 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę opodatkowującą zrzutki na chore dzieci. Ludzie wściekli

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę deregulacyjną, w której znajduje się “podatek od zrzutek”. Nowe przepisy wprowadzają zmiany do kilkunastu aktów prawnych, między innymi podnoszą próg przychodowy dla firm bez rejestracji. W artykule omówimy szczegóły nowej ustawy, a także skupimy się na jej konsekwencjach dla przedsiębiorców.

W ramach ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, która została przyjęta przez Sejm w styczniu 2023 r., podniesiono kwotę przychodów, do której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Obecnie ustawowo ustalony próg dochodowy wynosi połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, jednak dzięki nowym przepisom zostanie on podniesiony do 75% tego wynagrodzenia. Oznacza to, że firmy bez rejestracji będą mogły prowadzić działalność aż do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Nowa ustawa deregulacyjna wprowadza również zmiany w podatku od spadków i darowizn. Przewidziano podwyższenie kwot wolnych od podatku od spadków i darowizn. Jednakże wprowadzono również limity dla darowizn otrzymanych od wielu osób. Limity będą zależne od grupy podatkowej, do której należy nabywca. Przykładowo, w przypadku nabycia własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej w okresie 5 lat kwotę 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od kilku osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, zwolnione będzie z podatku od spadków i darowizn. W przypadku nabywcy zaliczonego do II grupy podatkowej, opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych

Wirtualna Polska przygotowała tabelę ułatwiającą orientację w zmianach.

“Podatek od zrzutek”

W ustawie deregulacyjnej zaszyty został “podatek od zrzutek”. Jest to podatek pobierany z nagród, z których część trafia na cele dobroczynne. Jak informuje Ministerstwo Finansów, podatek od zrzutek wynosić będzie 10% wartości nagrody. Jednakże w przypadku nagród poniżej 7600 zł nie będzie pobierany ten podatek. Wprowadzenie takiego podatku spotkało się z krytyką ze strony organizacji pozarządowych.

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych przez ustawę deregulacyjną jest wprowadzenie tzw. podatku od zrzutek. Co to takiego i jakie będą jego skutki dla przedsiębiorców?

Podatek od zrzutek to nowy podatek od kwoty przekazanej przez jedną osobę innej osobie w formie darowizny, jeśli ta kwota przekracza 15 000 zł w ciągu roku. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś przekaże swojemu znajomemu 20 000 zł na cele prywatne, to oboje będą musieli zapłacić podatek od tej kwoty w wysokości 15%.

Wprowadzenie takiego podatku ma na celu ograniczenie szarej strefy i nadużyć związanych z przekazywaniem większych kwot pieniędzy bez ich opodatkowania. Z drugiej strony, przedsiębiorcy obawiają się, że wprowadzenie podatku od zrzutek może wpłynąć negatywnie na motywację pracowników do współpracy i przekazywania zrzutek.

Podniesienie progu przychodowego dla działalności nieewidencjonowanej

Inną ważną zmianą wprowadzoną przez ustawę deregulacyjną jest podniesienie progu przychodowego dla tzw. działalności nieewidencjonowanej. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Działalność nieewidencjonowana to taka działalność gospodarcza, która nie wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do tej pory próg przychodowy dla takiej działalności wynosił 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana wprowadzona przez ustawę deregulacyjną podnosi ten próg do 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dla przedsiębiorców oznacza to, że będą mogli prowadzić działalność nieewidencjonowaną nawet przy wyższych przychodach. Z drugiej strony, taka zmiana może wpłynąć negatywnie na konkurencyjność firm, które są zarejestrowane w CEIDG i ponoszą większe koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podpisanie ustawy deregulacyjnej przez prezydenta Andrzeja Dudę to ważne wydarzenie dla polskich przedsiębiorców. Nowe regulacje wprowadzają wiele zmian, które mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej oraz likwidację zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Andrzej Duda stał się twarzą tej ustawy

Wszystkie te zmiany mają na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej i zmniejszenie biurokracji. Zdaniem zwolenników ustawy deregulacyjnej, wprowadzenie tzw. podatku od zrzutek pozwoli na uregulowanie niejasnej sytuacji prawnej i uniknięcie nieporozumień w przyszłości.

Jednak nie wszyscy zgadzają się z wprowadzeniem takiego podatku. Krytycy uważają, że jest to kolejna forma opodatkowania i obciążenia dla przedsiębiorców. Według nich, taka opłata nie jest uzasadniona i tylko zwiększa koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak wskazuje jednak Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, wprowadzenie podatku od zrzutek jest zgodne z unijnymi przepisami i pozwoli na uregulowanie niejasnej sytuacji prawnej. Podkreśla się, że podatek ten nie będzie obowiązywał we wszystkich przypadkach, ale tylko wtedy, gdy pracownicy będą decydowali się na dobrowolne wpłaty na cele społeczne.

Warto zaznaczyć, że ustawę deregulacyjną uznaje się za jedną z najważniejszych reform podatkowych ostatnich lat. Zmiany wprowadzone przez tę ustawę mają na celu usprawnienie funkcjonowania polskiej gospodarki i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju.

Podsumowując, podatek od zrzutek to jedna z wielu zmian wprowadzonych przez ustawę deregulacyjną. Mimo pewnych kontrowersji, związanych z wprowadzeniem tej opłaty, zgodnie z przepisami unijnymi oraz w opinii Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, jest to krok w kierunku uregulowania niejasnej sytuacji prawnej i ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej.

Podatek od zrzutek wku*** wielu Polaków, ale to już temat na inny artykuł…

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
77
+1
2
+1
2

23 komentarzy “Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę opodatkowującą zrzutki na chore dzieci. Ludzie wściekli”

  1. Straszne wyciągają łapy po pieniądze na leczenie dzieci które powinny być leczone za państwowe pieniądze straszy wstyd ze on to podpisał, tragedia 😡😡

  2. A. Duda wielokrotnie splamil swoj honor ,stawiajac interes polityczny PiS ponad konstytucja , ale podpisujac ustawe o opodatkowaniu zbiorek na chore dzieci okryl sie hanba ,to absolutny upadek 🤮👿🐖🤮

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Lex Tusk. UE wszczyna postępowania przeciwko Polsce PiS. Czy przez Andrzeja Dudę będą kolejne kary finansowe?

Prezydent RP: piłkarze reprezentacji Rosji to bandyci z którymi się nie gra. Jednocześnie Rząd PiS od tych bandytów nadal kupuje węgiel

Sąd Najwyższy wbrew Trybunałowi Julii Przyłębskiej uchylił postanowienie o umorzeniu sprawy karnej Wąsika, Kamińskiego i innych.

Czy PiS uda się wyeliminować z życia politycznego Tuska na 10 lat?

Czarnek w imieniu Rządu PiS: oswajanie dzieci w szkołach z pedofilią jest HiTem, ale ideologia gender i LGBT nie

Wojna gangów w Trybunale Konstytucyjnym. Ojciec Chrzestny prosi by gangi się odkłóciły. Czy dojdzie do nocy sztacheciarzy?

Porwanie 14-latki w Poznaniu. Prokuratura postawiła zarzuty. Sprawcami katolickie dzieci wychowane w duchu chrześcijaństwa.

Sędzia Mariusz Muszyński ma Prezydenta Dudę w dudzie. Wojna w Trybunale trwa!

Ukraina nie zna i nie rozumie prawa unijnego. Zachowuje się nielojalnie wobec Polski – twierdzi europoseł PiS

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Prezydent Duda chwali współpracowników skazanych za przestępstwa urzędnicze Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Andrzej Duda, aktualny Prezydent, wypowiedział się o reputacji i metodach pracy najbliższych współpracowników Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – Błażeja Pobożego oraz Stanisława Żaryna. Powiedział: Macie panowie za sobą wielkie doświadczenie i cechujecie się rzetelnością wykonywania powierzonych zadań. Najlepszym dowodem na Wasz propaństwowy patriotyzm jest to, że współpracowaliście w ostatnich latach z Ministrami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem.

W czasie powołania Błażeja Pobożego i Stanisława Żaryna na doradców Prezydenta Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik są poszukiwani przez Policję do zatrzymania ich w celu doprowadzenia do więzienia w związku z prawomocnym wyrokiem skazującym ich za przestępstwa urzędnicze.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły