W kontekście kryzysu migracyjnego, który kontynuuje falowanie na falach polityki europejskiej, nastąpiło znaczące porozumienie, które rzuca nowe światło na kształt przyszłości migracji w Unii Europejskiej. Mimo sprzeciwu ze strony Polski i Węgier, polityczne porozumienie w sprawie relokacji migrantów zostało osiągnięte, dzięki czemu możliwe było przekroczenie progu większości kwalifikowanej. Za nieprzyjęcia migranta grozi kara 20 tysięcy euro. Polski Rząd zapowiada, że nie zamierzają ani przyjmować migrantów, ani za nich płacić. Unia z pewnością kary naliczy, a potem je potrąci z należnych Polsce składek tak jak to robiła z karami za łamanie przez Rząd PiS praworządności.
Na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych krajów członkowskich Unii Europejskiej w Luksemburgu została przeforsowana koncepcja tzw. “obowiązkowej solidarności”. Dotyczy ona relokacji migrantów przybywających przez Morze Śródziemne do Włoch czy na Maltę. Szwecja, która obecnie przewodzi Unii, zaproponowała trzy możliwości: kraje będą mogły przyjąć migrantów, zapłacić za nieprzyjętych albo zdecydować się na tzw. pomoc operacyjną.
Według szacunków, każdego roku do Unii Europejskiej może przybyć około 30 tysięcy migrantów. Dla Polski oznaczałoby to przyjęcie około 2 tysięcy osób. Zgodnie z porozumieniem, “koszt” jednego nieprzyjętego uchodźcy został uzgodniony na 20 tysięcy euro. W przypadku odmowy przyjęcia migrantów przez Polskę, koszt ten mógłby wynieść nawet 40 milionów euro.
Sprzeciw Polski wynikał z przekonania, że kraj byłby de facto zmuszony do przyjmowania migrantów, mając jedynie wybór między ich przyjęciem a płaceniem ekwiwalentu finansowego. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Bartosz Grodecki, argumentował, że taki mechanizm jest nie do zaakceptowania i nie można go wyjaśnić społeczeństwu, które przyjęło ponad milion uchodźców wojennych z Ukrainy.
Pomimo tych sprzeciwów, Szwecja uznała to porozumienie za historyczne. Minister ds. wewnętrznych Szwecji, Malmer Stenergard, przyznała, że nie wierzyła, że uda się osiągnąć porozumienie. To było wynikiem “ciężkiej pracy” wielu poprzednich prezydencji, a także Komisji Europejskiej, która starała się o to porozumienie od trzech lat. W końcu jednak, po trzech rundach negocjacji, kompromis został osiągnięty, mimo początkowych obaw i sprzeciwu Włoch, które były oczekiwane jako beneficjent tego pakietu. Włochy ostatecznie zgodziły się na porozumienie po uzyskaniu zapewnień w kwestii powrotów nielegalnych migrantów.
Komisarz ds. wewnętrznych, Ylva Johansson, przyznała, że pakiet azylowo-migracyjny był przez kilka lat blokowany w Radzie UE i określiła go jako “toksyczny”. Niemniej jednak, stwierdziła, że UE zrobiła wielki krok. “Jest znowu między nami duch solidarności i zaufania” – mówiła komisarz. Johansson dodała, że relokacja będzie prawem we wszystkich krajach UE (także w Polsce i na Węgrzech), a Komisja Europejska będzie czuwać nad jego wdrożeniem.
Podczas gdy kwestia migracji wciąż dzieli Unię Europejską, to porozumienie wyznacza nowy kierunek w podejściu do tego problemu. Mimo że Polska i Węgry sprzeciwiły się temu porozumieniu, większość krajów członkowskich UE poparła tę decyzję, uważając ją za krok ku większej solidarności i zaufaniu między krajami członkowskimi. Jednak, jak pokazuje historia, droga do pełnej realizacji takich porozumień może być długa i pełna przeszkód.
Jedno jest pewne: relokacja migrantów będzie teraz prawem we wszystkich krajach UE. Jakie będą długoterminowe skutki tego porozumienia dla Polski i innych krajów członkowskich, zobaczymy w nadchodzących latach. Czy Polska i Węgry zmienią swoje stanowisko? Czy “obowiązkowa solidarność” stanie się faktyczną praktyką w całej UE? Te pytania pozostają otwarte, ale jedno jest pewne: kwestia migracji pozostanie na czołówkach europejskich gazet i kontynuować będzie kształtowanie polityki Unii Europejskiej.
Tym samym, porozumienie to stanowi ważny punkt zwrotny w polityce migracyjnej UE, wprowadzając nową dynamikę do dyskusji i potencjalnie przekształcając sposób, w jaki Europa radzi sobie z kwestią migracji. Dalsze losy porozumienia będą zależały od negocjacji z Parlamentem Europejskim oraz od dalszych rozmów wśród liderów krajów członkowskich UE.
Biorąc pod uwagę złożoność problemu migracyjnego i liczne wyzwania, które on stawia, to porozumienie stanowi ważny krok naprzód, choć niewątpliwie wiele pracy jeszcze przed nami. Niemniej jednak, jest to świadectwo siły dialogu i kompromisu, nawet w obliczu skomplikowanych i napiętych kwestii, takich jak migracja.
Pomimo sprzeciwu ze strony niektórych krajów, takich jak Polska i Węgry, większość krajów UE poparła to porozumienie, pokazując gotowość do współpracy i solidarności w rozwiązaniu problemu, który dotyczy całej Unii. Ta decyzja może również mieć długoterminowe skutki dla relacji między krajami UE, jak również dla samej Unii, która jest w trakcie negocjowania swojej przyszłej roli i kształtu na arenie międzynarodowej.
Jest to z pewnością kwestia, którą warto śledzić, gdyż może wpłynąć na przyszłe decyzje polityczne i społeczne w całej Europie.
Przeczytaj też najnowsze artykuły:
- Zakupy bez wyrzutów sumienia? Z płatnością odroczoną to możliwe!Trafiła Ci się świetna okazja, ale Twój budżet na niespodziewane wydatki w tym miesiącu już się wyczerpał? Płatność odroczona to …
Zakupy bez wyrzutów sumienia? Z płatnością odroczoną to możliwe! Read More »
- Nie ma takiego streamowania – grupa związana z pizzerią siłą i groźbą zmusiła nastoletniego streamera do wydania oświadczenia i przeprosin. Co na to Policja?Popularni influencerzy ujawnili w poniedziałek 15 kwietnia 2024 bulwersujące zdarzenie z niedzieli 14 kwietnia 2024. Nastoletni streamer podczas robienia live …
- Tylko kilka kroków dzieli Cię od tej innowacji! Cyfrowy obieg dokumentów w firmieChcesz poprawić efektywność swojej firmy i zadbać o poprawne zarządzanie dokumentacją? Przeczytaj porady na temat cyfrowego obiegu dokumentów i poznaj …
Tylko kilka kroków dzieli Cię od tej innowacji! Cyfrowy obieg dokumentów w firmie Read More »
- Donald Tusk odwołuje Jacka Protasiewicza po serii wpisów z Darią BrzezickąPo serii niedzielnych wpisów na portalu X Jacka Protasiewicza Premier Donald Tusk 15 kwietnia 2024 odwołał go ze stanowiska II …
Donald Tusk odwołuje Jacka Protasiewicza po serii wpisów z Darią Brzezicką Read More »
- Koszty radcy prawnego w sprawach cywilnych w 2024Poniżej przedstawiamy obowiązują w 2024 roku koszty zastępstwa procesowego. Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze nie określiło czy i jakie będą zmiany w …
Koszty radcy prawnego w sprawach cywilnych w 2024 Read More »
Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:
Pozwała Krzyśka za to że opowiedział prawdę 🤣 ją to zabolało 🤣
Dlaczego 15 Lat!!! Walczę o rentę???? Wniosek złożony,decyzja jest ” jest pani cześciowo niezdolna do pracy”. A pieniędzy nie ma!
Sprawa nadaje się do UWAGI 😂😂😂😂😂🤦🤦Krzysiek, jesteś wielki! ❤️🙏😘
Raiffeisen – konto oszczędnościowe Start Oszczędności rosną tak szybko z oprocentowaniem 6% w skali roku do 200 tys. zł Szybkie…
Dobre sobie 🤣🤣 smiecie psy żeruja tylko na obywatelach jako maszynka to grabienia ludzi
Zusowskie smiecie
Zus to courvy yebane!
Dlaczego najszanowniejszy pan Jarosław K. i inne zbiry organizujące wybory korespondencyjne są na wolności? Koniecznie trzeba od defraudantów odzyskać pieniądze.…
Zgadzam się z opinią. Mam podobną sytuację o nadal do mnie dzwonią mimo wyroku sadu gospodarczego. Trzeba będzie ich -…
Nic się nie zmieniło. Beatka daje popalić.
TAGI ostatnich artykułów:
Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa
2 komentarzy “Polska nie będzie przyjmować przymusowych migrantów z UE. Nie zapłaci też kar. Unia sama je sobie pobierze tak jak z karami za Turów i łamanie praworządności.”
szyscy PiS odebrane całe majątki aż do spodu 😡😡😡😡😡
Ta unia zaczyna być coraz bardziej patologiczna. Ale przyznaje, dzielnie walczy z problemami, które sama stwarza.