środa 17 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Na Orlenie od 25 luty 2023 nie zatankujesz już rosyjskiej Ropy. Właśnie odcięli Polsce dostawy.

21.3K odsłon
1K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Jak się okazało Rząd PiS przez ostatni rok nie zerwał kontraktów z Rosją na zakup ropy – jedynie zmniejszył jej udział do aktualnych od stycznia 2023 roku 10%. W 2022 roku mogło to być nawet 90%. Polacy tankując w 2023 roku na Orlenie przez ostatni rok przekazywali Rosji przynajmniej 10% swojego rachunku na paliwo, a w 2022 nawet do 90% ich rachunku za tankowanie mogło wspierać rosyjski przemysł zbrojny wykorzystywany w zbrodniczej wojnie w Ukrainie.

15 lutego 2023 Anna Moskwa ogłosiła Polakom:

W Polsce nie ma już żadnego gazu z Rosji, zatrzymany został również import węgla – podkreśliła w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, ok. 10 proc. ropy importowane jest z Rosji, ale Orlen jest gotowy, żeby zredukować go do zera.

Potwierdziła tym samym stanowisko samego Orlenu z 1 luty 2023

“Już 90 procent ropy naftowej przerabianej przez Grupę Orlen pochodzi z innych krajów niż Rosja. To efekt intensywnych działań na rzecz dywersyfikacji dostaw prowadzonych po 2015 roku” – przekazał PKN Orlen 1 lutego 2023 roku

“Dlatego przez ostatnie lata intensywnie budowaliśmy globalne relacje, które pozwoliły otworzyć nowe kierunki importu ropy do naszych zakładów w Polsce, na Litwie i w Czechach. W ten sposób zerwaliśmy z historycznym uzależnieniem od rosyjskiego surowca, który jeszcze w 2015 r. stanowił prawie 100 proc. ropy trafiającej do rafinerii Grupy Orlen. Obecnie jest to zaledwie 10 proc.” – powiedział Obajtek, cytowany w informacji prasowej.

Klienci Orlenu, którzy tankowali na tych stacjach, przez ostatni rok, w części sponsorowali rosyjkie rakiety spadające w Ukrainie. Według zapewnień Orlenu i rządu PiS w 2023 tylko 10% sprzedawanej Polakom ropy na stacjach Orlenu pochodził z Rosji. To oznacza, że nawet 10% rachunku za tankowanie Polacy nieświadomie przekazywali Rosjanom, którzy mogli za te pieniądze rakietami zabijać Ukraińskie dzieci.

Rząd PiS wbrew zapowiedziom i gestom w kierunku narodu Ukraińskiego nie zdecydował się za zerwanie kontraktu z Rosją na zakup ropy. Jak tłumaczyła to wielokrotnie na konferencjach prasowych minister Anna Moskwa Polska tylko ograniczała procentowy udział rosyjskiej ropy w ofercie dla Polaków na stacjach Orlenu. Jak wyjaśniała zerwanie kontraktu mogłoby Polskę narazić na odszkodowania na rzecz rosyjskiego dostawcy ropy.

Rachunek ekonomiczny w arkuszu kalkulacyjnym sprawił, że Rządowi PiS bardziej opłacało się dalej płacić Rosji za ropę niż płacić karuy za zerwanie kontraktu. Jednocześnie Rządowi PiS opłaca się płacić miliardowe kary Unii Europejskiej za łamania praworządności w Rzeczpospolitej. Według licznika na Wyborcza.pl na dzień 25 luty 2023 kary wynoszą łącznie 3,3 miliarda złotych.

Polacy już nie będą współfinansować rakiet bombardujących Ukrainę

25 lutego 2023 Orlen ogłosił, że problem się sam rozwiązał po roku. Polacy kupujący paliwo na Orlenie nie będą już sponsorować Putina bo Rosja zakręciła kurek i nie przekazuje od dzisiaj tych 10% całego importu ropy do naszego kraju. Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, jest bardzo zadowolony ponieważ te 10% rosyjskiej ropy zastąpią ropą z innych krajów. Klienci Orlenu mogą więc być spokojni bo ropy nie zabraknie.

Prezes Orlenu zakomunikował to na Twitterze:

Warto tutaj przypomnieć, że według aktualnie obowiązujących kontraktów Orlen jest zobowiązany do kupowania ropy do końca 2024 roku. Według różnych szacunków Skarb Państwa będący współwłaścicielem Orlenu do końca 2024 miał przekazać Rosji łącznie około 8 miliardów złotych za zakup ropy z tego kontraktu.

Prawdopodobnie Minister Anna Moskwa mówiąc o braku sensu ekonomicznego zerwania kontrakty z Rosją na zakup miały miała obawę, że te 8 miliardów trzeba będzie i tak zapłacić jako karę za zerwanie kontraktu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zarząd Orlenu miał nadzieję, że to Rosja zerwie kontrakt i w ten sposób nie będzie trzeba płacić tych miliardów. Być może właśnie taka sytuacja nastąpiła.

Polska miała w samym 2022 roku wydać około 65 miliardów złotych na wsparcie Ukrainy. Przy tych kwotach wydaje się, że nie powinno być dla PiS problemem zerwać kontrakt na rosyjską ropę.

Prawdopodobnie Orlen ma w swoich magazynach jakieś zapasy rosyjskiej ropy, którą zużyje w najbliższych tygodniach. Później, o ile Rosja nie odkręci Polsce kurka, nikt nie zapłaci już polskimi złotówkami za rosyjską ropę na Orlenie.

Ci, którzy przez ostatni rok kupowali paliwo na Orlenie mogą już być spokojni. Póki co pieniądze jakie Polacy zostawiają w kasie Orlenu nie będą przekazywane Rosji. Co prawda przez ostatni rok konsumenci Orlenu w jakimś stopniu mogli sponsorować rosyjskie rakiety i przemysł zbrojny wykorzystany w bandyckiej napaści na Ukrainę przez Rosji, ale to już kwestia sumienia każdego z nich.

Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
22
+1
23
+1
11
+1
23
+1
11
+1
2

2 komentarzy “Na Orlenie od 25 luty 2023 nie zatankujesz już rosyjskiej Ropy. Właśnie odcięli Polsce dostawy.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Wojna na Ukrainie. Sankcje Morawieckiego: Polska zamknie niedługo przestrzeń dla samolotów z Rosji. Rosyjski węgiel nadal mile widziany i kupowany przez PiS.

Premier Mateusz Morawiecki, jak influencer, reklamuje picie kawy na Orlenie.

Anglia nakłada na Rosję pierwsze sankcje. Rząd Morawieckiego nadal kupuje węgiel od Putina.

Pożyczkodawcy Rządu PiS z Chin uznają, że działania Rosji na Ukrainie to nie inwazja. Morawiecki negocjuje z nimi kolejne miliardy pożyczki

Antymonopolowy UOKiK zgadza się na stworzenie monopolu. Jest zgoda Chróstnego na połączenie Orlenu z PGNiG.

Rosyjska ropa, polski Orlen i ukraińska krew: Czescy aktywiści apelują o zaostrzenie sankcji przeciwko reżimowi Putina

Czy UOKiK i Tomasz Chróstny też od Orlenu usłyszą by z kontrolą wypier…?

Tydzień dwulicowości: Orlen kupuje ropę z Rosji dla Czech. Czy Morawiecki już nie uważa handlu ropą z Rosją za sponsorowanie mordu narodu ukraińskiego?

Były wicepremier Steinhoff oskarża UOKiK i jego prezesa Tomasza Chróstnego: Urząd członkiem kartelu tworzącego monopolistę?

Poprzednie
Następne

21.7K odsłon

Rosyjska ropa, polski Orlen i ukraińska krew: Czescy aktywiści apelują o zaostrzenie sankcji przeciwko reżimowi Putina

Jak podał 6 czerwca 2023 czeski portal forum24.cz w ostatnich miesiącach, pomimo rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie, import rosyjskiej ropy do Czech wzrósł aż do 65%. Grupa Kaputin, we współpracy z inicjatywą NE ruské ropě, zorganizowała happening o nazwie “Rosyjska ropa = ukraińska krew”, aby zwrócić na to uwagę. Akcja odbyła się w pobliżu siedziby firmy Unipetrol.

Przedstawiciele obu inicjatyw zauważają, że nie rozumieją, dlaczego przedstawiciele rządu i firmy Orlen Unipetrol pozwalają na zwiększanie importu rosyjskiej ropy w ostatnich miesiącach. Odrzucają argument, że ta ropa jest tańsza, ponieważ nadal pokrywa rosyjskie przychody podatkowe, które są wykorzystywane do dalszych działań wojennych.

Polecamy nasz artykuł o tej sprawie:

W przestrzeni publicznej często mówi się o zastąpieniu rosyjskiej ropy po zakończeniu wzmocnienia rurociągu TAL w 2024 roku. Jednak mniej mówi się o tym, że już teraz moglibyśmy i powinniśmy zmniejszyć import rosyjskiej ropy nawet do 30%, a nie zwiększać zakupy do dwukrotności. Mało wiadomo, że niektóre niemieckie rafinerie nawet nie produkują pełnymi mocami, ponieważ Niemcy i Polska całkowicie porzuciły przetwarzanie rosyjskiej ropy. Zamiast tego, Czechy zwiększają import rosyjskiej ropy – mimo że sankcje powinny być jak najszybsze i jak najbardziej restrykcyjne.

W związku z tym tematem powstała petycja skierowana do ministra przemysłu i handlu Jozefa Síkela.

W połowie maja aktywiści z grupy Kaputin, wywieszając transparent na domu należącym do rodziny rosyjskiego handlarza bronią, zwrócili uwagę na trwającą rosyjską agresję na Ukrainę. Domagali się konfiskaty domu i apelowali do czeskich władz o bardziej konsekwentne stosowanie sankcji przeciwko rosyjskim przywódcom. Akcję poparł również senator Marek Hilšer, który wysłał list do premiera Petra Fiala (ODS) i ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego (Piráti) z wezwaniem do wprowadzenia sankcji

Źródło: https://www.forum24.cz/ruska-ropa-ukrajinska-krev-aktiviste-pripomneli-u-unipetrolu-co-znamena-spoluprace-s-putinovym-rezimem

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

1 komentarz “Rosyjska ropa, polski Orlen i ukraińska krew: Czescy aktywiści apelują o zaostrzenie sankcji przeciwko reżimowi Putina”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły