wtorek 28 maja 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Masz skrzynkę email w polskim portalu? PiS chce ustawy, która zapewni służbom swobodny dostęp do twojego konta email.

2128 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Do Sejmu została skierowana ustawa, która ma swoje początki w marcu 2020 roku. Chodzi o zmianę prawa telekomunikacyjnego na prawo komunikacji elektronicznej. W ustawie są zapisy, że organy administracji państwowej mają mieć swobodny dostęp do kont email i komunikatorów (chatów) internetowych. Z kolei na polskie firmy, które świadczą takie usługi (skrzynki email, komunikatory) ustawa ma nałożyć obowiązek gromadzenia danych przez 12 miesięcy.

Rząd ogłosił projekt ustawy w marcu 2020 roku. 29 lipca 2020 został on oficjalnie zarejestrowany w Rządowym Centrum Legislacji. W dniu 10 stycznia 2023 roku projekt trafił na pierwsze czytanie w Sejmie.

Rząd Pis wie, że ta ustawa jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej

Mąż Marianny Schreiber, Łukasz Schreiber, przekazał opinię prawną podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej Karoliny Rudzińskiej, która stwierdziła, że złożona ustawa jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej. Mimo tej opinii Rząd PiS zdecydował sie skierować projekt do głosowania w sejmie.

Opinia Karoliny Rudzińskiej dotyczy projektu ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej. Ma ona zastąpić obecną ustawę – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1648 ze zm.), która nakłada na telekomy obowiązek 12-miesięcznej retencji danych. Policja, Straż Graniczna, KAS, ABW, CBA i kilka innych służb mają do nich nieskrępowany dostęp, bez jakiejkolwiek kontroli

Ustawa rozszerza katalog firm, które będą zobowiązanie do gromadzenia przez okres 12 miesięcy danych swoich użytkowników. Szczególny nacisk położono na firmy, które umożliwiają zakładanie skrzynek email na swoich portalach, a także tych, które mają komunikatory internetowe.

Organy administracji państwowej mają mieć dostęp do każdej skrzynki email założonej na polskim portalu. Dostęp oznacza, że urzędnik lub funkcjonariusz będzie miał wgląd w zarchiwizowane emaile, dostęp do poczty wychodzącej i przychodzącej z danej skrzynki email.

Pis chce by dostawca poczty elektronicznej archiwizował maile wychodzące i przychodzące. Także te, które skasujesz.

Nie jest jasne czy ustawa nakaże polskim firmom archiwizować na 12 miesięcy każdy email przychodzący i wychodzący. Nie jest wykluczone, że dostawca usługi będzie miał obowiązek by kopiować każdy email wychodzący i przychodzący na okres 12 miesięcy. Skasowanie takiego emaila z własnej skrzynki email nie rozwiąże problemu, bo usługodawca będzie i tak miał go zarchiwizowanego.

Ważne jest to, że już dzisiaj na wniosek prokuratury czy sądu, jeśli polski dostawca usługi skrzynki email zostanie zwolniony z tajemnicy to udostępnia maile, które są aktualnie na koncie. Jeśli więc ktoś ma jakieś maile wychodzące, albo przychodzące na koncie email to ich wykaz i treści już dzisiaj są bez problemu przekazywane organom ścigania.

To samo dotyczy for internetowych. Prokuratura i Sąd ma prawo zwolnić z tajemnicy właściciela fora internetowego i może na tej podstawie zażądać przekazania wszystkich wpisów jakie na danym forum zostały dodane przez to konto, jak również przekazane zostaną wiadomości prywatne wysyłane i odbierane na danym koncie.

Nie jest zatem rozsądnie posiadać skrzynki email na portalach zarejestrowanych w Polsce.

Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
22
+1
12
+1
13
+1
47
+1
2
+1
4

1 komentarz “Masz skrzynkę email w polskim portalu? PiS chce ustawy, która zapewni służbom swobodny dostęp do twojego konta email.”

  1. znaczy, żeby w tym chorym kraju być bezpiecznym i wolnym, to wszystko trzeba mieć na zagranicznych serwerach, u zagranicznych operatorów, Ten PiS to gorszy niż PZPR za komuny !

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Poprzednie
Następne

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły