czwartek 18 lipca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Konfiskata aut nietrzeźwych kierowców. Nowe przepisy już od grudnia 2023, chyba, że…

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom wejdą w życie w grudniu 2023 r. Samochód stracić ma każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy.

W połowie grudnia 2022 roku w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Nowela zaostrza kary za najcięższe przestępstwa, wprowadza tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców lub równowartości takiego pojazdu. Zgodnie z ustawą przepisy dotyczące konfiskaty wejdą w życie po upływie roku od jej ogłoszenia, czyli 13 grudnia 2023 roku.

Po wejściu w życie nowych przepisów nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. Resort sprawiedliwości wyjaśniał, że stanie się tak niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Oczywiście o ile PiS znów nie wystraszy się niechęci opinii publicznej i nie wycofa się w swoim tchórzliwym stylu z ostrej ustawy. Tak było już w przypadku kasacji punktów karnych za mandaty. Najpierw szumnie ogłoszono, że będą się kasować dwa lata, ale nie od daty wystawienia mandatu, a od spłaty mandatu. Po czym tchórzliwie się z tego wycofano i wprowadzono nowelizację ustawy, która przywraca stary ład, a więc kasację po jednym roku od wystawienia mandatu – spłata nie będzie już miała znaczenia. Czy podobny los spotka i ten pomysł? Przekonamy się niebawem.

W takich sytuacjach policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. Jeżeli nie będzie wypadku, a jedynie prowadzenie w stanie nietrzeźwości (przekracza 0,5 promila – PAP) sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach.

Zgodnie z ustawą, jeśli konfiskata jest niemożliwa, bo pojazd został sprzedany lub zniszczony, albo nie jest wyłączną własnością kierowcy sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Według przepisów za równowartość uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu.

Przepadek pojazdu oraz jego równowartości nie będą orzekane w przypadku, gdy prowadzony przez sprawcę pojazd nie był jego własnością, a on sam “wykonywał czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy”. “W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej” – napisano w ustawie.

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty aut nietrzeźwych kierowców stanowią ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Jak pokazują statystyki, udział pijanych kierowców w wypadkach drogowych jest znaczący. W roku 2021, alkohol był przyczyną 10,9% wszystkich wypadków drogowych, w których ucierpiało 331 osób. Dodatkowo, 2 805 osób odniosło obrażenia.

Konfiskata aut ma na celu odebranie nietrzeźwym kierowcom narzędzia, które może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Tym samym, wprowadzenie surowych sankcji ma odstraszać potencjalnych sprawców i skłaniać ich do odpowiedzialnego podejścia do kierowania pojazdami.

Ważne jest również zwiększenie kar dla pijanych kierowców za spowodowanie ciężkiego wypadku. Dotychczasowa maksymalna kara wynosiła 12 lat pozbawienia wolności, jednak nowe przepisy zwiększają ten limit do 16 lat. Taka surowa kara ma stanowić ostrzejszy wymiar sprawiedliwości dla osób, które w wyniku swojej nieodpowiedzialności i nietrzeźwości doprowadzają do tragicznych konsekwencji.

Decyzja o konfiskacie auta nietrzeźwego kierowcy nie jest łatwa, ponieważ wiąże się z materialnymi stratami dla sprawcy. Jednak trzeba pamiętać, że życie i zdrowie innych osób są bezcenne. Odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie na drodze powinno być priorytetem dla każdego kierowcy.

Wprowadzenie konfiskaty aut nietrzeźwych kierowców od grudnia 2023 roku stanowi istotny krok w walce z pijanym prowadzeniem pojazdów. Surowe sankcje mają skutkować większą odpowiedzialnością i świadomością wśród kierowców dotyczącą konsekwencji nietrzeźwego jazdy.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
34
+1
76
+1
2
+1
2

1 komentarz “Konfiskata aut nietrzeźwych kierowców. Nowe przepisy już od grudnia 2023, chyba, że…”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Poprzednie
Następne

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły